fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

A. Duda spotka się w Brukseli z szefem NATO i prezydentem Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś w Brukseli z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem oraz z nowym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Do rozmowy prezydenta Polski z Jensen Stoltenbergiem dojdzie w kwaterze głównej NATO. Andrzej Duda ma przedstawić stan negocjacji nt. zwiększonej obecności wojsk USA w Polsce.

W połowie przyszłego tygodnia dojdzie także do spotkania prezydenta Polski z przywódcą USA Donaldem Trumpem. Prezydenci mają rozmawiać o polityce bezpieczeństwa.

Minister Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta, był pytany na antenie TV Trwam, czy sprawa zwiększenia obecności zostanie dopięta podczas wizyty Andrzeja Dudy w Waszyngtonie.

– Mamy taką nadzieję, że rzeczywiście 12 czerwca będzie można powiedzieć, że jest lepiej niż było. Natomiast to jest też tak, że dzisiaj negocjacje mają charakter poufny, więc nie chciałbym o nich w taki bezpośredni sposób mówić. Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy 12 czerwca w Waszyngtonie, spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem będzie miało wymiar polityki obronnej zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i naszego kraju – powiedział Błażej Spychalski.

Prezydent Andrzej Duda po raz pierwszy spotka się także z nowym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Do roboczej rozmowy dojdzie w stałym przedstawicielstwie Polski przy Unii Europejskiej. Polska chce wspierać naszych sąsiadów w zbliżaniu się do UE oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego.

A z Brukseli prezydent Polski uda się do Lublany na dwudniowy szczyt Trójmorza. Będzie to już czwarte takie spotkanie na poziomie prezydentów.

RIRM

drukuj