fot. PAP/Rafał Guz

M. Morawiecki: Wybory z 4 czerwca 1989 roku były ważnym krokiem ku wolności

Wybory z 4 czerwca 1989 roku były niezwykle ważnym krokiem ku wolności, ku pełni wolnym wyborom – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu przyznał, że dostrzega wartość tamtych rozmów, bo one stanowiły pewien etap, poprzedzony wieloma innymi etapami walki o wolość.

W Sali Kolumnowej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu. Izba wyższa polskiego parlamentu zebrała się z okazji 30-lecia pierwszych wolnych wyborów do Senatu.

Wzięli w nim udział między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

– Nie można patrzeć na tę datę, 4 czerwca 1989 roku, jako na jedyną datę, która doprowadziła nas do wolności, bo tak nie było. Do wolności doprowadziły nas wysiłki oraz „Solidarność”, która pobudziła pragnienie wolności w roku 1981. To pragnienie, którego nie dało się już później wygasić – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził przekonanie, że i dziś mamy do czynienia z przebudzeniem, które co jakiś czas daje się we znaki. Dodał, że nie można go pomijać.

O godz. 14.00 w Senacie odbędzie się prezentacja znaczka pocztowego emitowanego przez Pocztę Polską z okazji 30-lecia odrodzenia Senatu.

Wieczorem zaplanowano uroczysty koncert w Teatrze Wielkim i Operze Narodowej.

RIRM

drukuj