Premier: Projekty PiS ws. sądownictwa to wyciągnięcie ręki do KE

Projekty Prawa i Sprawiedliwości dotyczące sądownictwa to wyciągnięcie ręki do Komisji Europejskiej – powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Chodzi o opublikowane dziś na stronie Sejmu zmiany w ustawach o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym oraz projekt dotyczący publikacji dotychczas niepublikowanych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

Pierwszy z nich przewiduje m.in., że minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa.

W projekcie PiS zaproponowano też zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat.

Premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do zmian podziękował parlamentarzystom, którzy rozumieją dynamikę negocjacji i zaproponowali rozwiązania wychodzące na przeciw KE.

– Na pewno tych kilka propozycji, które posłowie zaprezentowali, wychodzą bardzo wyraźnie naprzeciw niektórym sformułowaniom, które zostały ujęte w rekomendacjach Komisji Europejskiej, np. zrównanie wieku emerytalnego, a raczej spowodowanie, że wiek 60 lat dla kobiet, dla pań-sędziów jest przywilejem, a nie obowiązkiem, jest bardzo ważną zasadą. My oczywiście przede wszystkim tak traktujemy ten wiek 60 lat. W związku z tym nie dziwię się też tej propozycji posłów, ale także te propozycje procedury odwoławczej – ja je również jak najbardziej rozumiem. Sądzę, że Komisja również wyjdzie bardzo pozytywnie – powiedział Mateusz Morawiecki.       

Premier ocenił, że „pojawiła się ogromna szansa” na zażegnanie sporu z KE. Według szefa rządu RP przyczyniła się do tego również tzw. „biała księga”.

Jak zaznaczył „dopiero najbliższe dni, tygodnie pokażą, jak KE zareaguje na tę zdecydowanie wyciągniętą rękę.

Mateusz Morawiecki przyznał ponadto, że w niektórych sprawach KE i Polska „zostaną przy swoich stanowiskach” Dla rządu RP celem jest usprawnienie wymiaru sprawiedliwości oraz sprawienie, by był on bardziej „przejrzysty, sprawiedliwy i szybki”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl