fot. flickr.com

Gruzja: Ćwiczenia wojskowych z 10 państw – w tym członków NATO

W gruzińskiej bazie Senaki na zachodzie kraju rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe 10 krajów: 8 państw członkowskich NATO i 2 państw partnerskich: Gruzji i Ukrainy – poinformowało w poniedziałek Radio Swoboda.

Ćwiczenia o kryptonimie Agile Spirit-2018 rozpoczęły się pod egidą NATO w niedzielę w bazie Senaki, która była jedną z pierwszych zniszczonych przez Rosjan w trakcie konfliktu zbrojnego między Rosją a Gruzją w roku 2008; po wojnie została odbudowana.

W ćwiczeniach dowódczo-sztabowych, które potrwają 10 dni, uczestniczy 237 wojskowych z USA, Bułgarii, Rumunii, Litwy, Grecji, Turcji, Czech, Estonii, Ukrainy i samej Gruzji.

Radio Swoboda przypomniało, że poprzednie ćwiczenia wojskowe NATO i krajów partnerskich pod kryptonimem Noble Partner-2018 zakończyły się w Gruzji w połowie sierpnia.

Gruzja od dawna przygotowuje się do integracji z NATO. Inaugurując obecne ćwiczenia, minister obrony Gruzji Lewan Izoria określił zdolności bojowe gruzińskiej armii jako „gotowość strategiczną”.

Uczestnicy ćwiczeń będą sprawdzać gotowość do reakcji na kryzysy lub do prowadzenia wspólnych operacji w składzie sił szybkiego reagowania NATO.

Ćwiczenia koordynują oficerowie armii amerykańskiej przy wsparciu centrum szkoleniowego NATO w Gruzji.

PAP/RIRM

drukuj