W Kępnie oddano do użytkowania przedszkole w ramach programu Mieszkanie plus

W ramach programu Mieszkanie plus w Kępnie oddaliśmy do użytkowania przedszkole – powiedziała w poniedziałek specjalistka ds. zarządzania nieruchomościami Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Kępnie Karolina Solecka. 36 mieszkań budowanych tam w ramach rządowego programu trafi do lokatorów za miesiąc.

Przedszkole w Kępnie (wielkopolskie) powstało w budynku, w którym będą też mieszkania z programu rządowego. Będzie do niego chodziła zorganizowana 25-osobowa grupa dzieci.

Inwestycję w Kępnie finansuje fundusz zarządzany przez BGK Nieruchomości.

„Dbamy o to, by powstające w ramach programu Mieszkanie plus lokale miały dostęp do infrastruktury społecznej, takiej jak żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe, przychodnie lekarskie czy punkty handlowo-usługowe” – wskazała Ewa Syta, rzeczniczka BGK Nieruchomości.

Dodała: „W zależności od projektu osiedla, na terenie mogą znaleźć się także skwery, place zabaw, ogródki i wspólne przestrzenie, które sprzyjają nawiązywaniu kontaktów sąsiedzkich, integrowaniu lokalnej społeczności i decydują o komforcie zamieszkiwania”.

W Kępnie w ramach rządowego programu powstaje 36 mieszkań. Oddanie lokali do użytkowania zaplanowano na początek października. Czynsz za mieszkanie wraz z zadatkiem na wykup lokalu mieszkalnego wyniesie 30 zł za m kw. Za najmniejsze mieszkanie, 30 metrowe, trzeba będzie zapłacić ok. 900 zł.

„Większość tej kwoty, czyli 810 zł, przeznaczona zostanie na spłatę mieszkania. W ramach czynszu najemcy automatycznie wykupują swoje mieszkania” – wyjaśniła Karolina Solecka.

W tej inwestycji nie ma samej opcji najmu, a jest najem z dojściem do własności.

Na parterze jednego z budynków już funkcjonuje przedszkole. W kolejnym budynku powstaną dwa odrębne lokale użytkowe, do wynajmu dla zainteresowanych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Mieszkanie plus to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzających do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału.

Od stycznia 2019 r., wzorem zamożniejszych państw UE, niżej uposażonym najemcom będą przysługiwać również dopłaty do czynszów najmu, w tym również najmu z opcją dojścia do własności.

Oprócz zmian w prawie, mających stworzyć dobre warunki dla realizacji inwestycji, utworzony został wehikuł inwestycyjny, nazwany Funduszem Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Aktywami Funduszu zarządza BGK Nieruchomości. Fundusz na zasadach komercyjnych inwestuje w nowe projekty mieszkaniowe – zarówno w małych, jak i dużych miastach.

W tej chwili Fundusz prowadzi analizy lokalizacji zgłoszonych przez samorządy, spółki Skarbu Państwa oraz podmioty prywatne, które łącznie umożliwiają budowę ponad 100 tys. mieszkań o łącznej wartości ponad 20 mld zł.

W ramach programu Mieszkanie plus oddano już lokale w Białej Podlaskiej oraz Jarocinie. Trwają prace m.in. w Wałbrzychu, Gdyni i Kępicach (pomorskie).

PAP/RIRM

drukuj