fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Możliwe zmiany w podstawach programowych dla przedszkoli

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców przekaże dziś minister edukacji projekty nowych podstaw programowych dla przedszkoli i edukacji wczesnoszkolnej. Mają one odwrócić reformę edukacji przeprowadzoną przez byłą już minister edukacji Katarzynę Hall.

Dokumenty uwzględniają zniesienie obowiązku szkolnego sześciolatków i powrót do obowiązku szkolnego w wieku 7 lat.

Autorzy zwracają uwagę, że w odróżnieniu od obecnych przepisów, propozycje traktują rozwój dziecka całościowo, są zakorzenione w podstawach naukowych pedagogiki i nakazują organizatorom edukacji dostosować ją do naturalnego rozwoju dziecka.

To jest powrót do prawdziwej koncepcji uczenia – mówi Dorota Dziamska, dyrektor pracowni pedagogicznej im. Prof. Ryszarda Więckowskiego, która przygotowała propozycje podstawy programowej.

Chcielibyśmy poprosić panią minister, żeby nauczyciele mogli powrócić do pracy z przed 2009 roku. Do pracy spokojnej, z pewnymi narzędziami i programami nauczania, które były do momentu reformy. Programy nauczania w przedszkolach były bardzo dobre, a nasza podstawa tego nie rewolucjonizuje. Ona tylko porządkuje, wprowadza bardziej metodologiczny język i tak naprawdę możemy zacząć pracę od zaraz wg. programu, który był do 2009 roku. Można się przygotowywać do tego, aby udoskonalać język programów w przyszłości – podkreśla Dorota Dziamska.

Dorota Dziamska dodaje, że projekty nowych podstaw programowych są materiałem wyjściowym do szerszej dyskusji o zmianach w edukacji.


RIRM

drukuj