KOWR: akces do programu „Mieszkanie plus” potwierdziło 406 gmin; może tam powstać 58 tys. lokali

Akces do programu „Mieszkanie plus” potwierdziło 406 gmin; może tam powstać 58 tys. lokali – poinformował PAP dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witold Strobel.

Witold Strobel powiedział, że poprzez bezpośredni kontakt z gminami z terenu całej Polski zbadane zostały „potrzeby mieszkaniowe gmin”.

„Na dziś mamy potwierdzony akces do programu „Mieszkanie plus” w 406 gminach, na terenie wszystkich województw” – powiedział dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Jak dodał, „łączna liczba oszacowanych potrzeb mieszkaniowych, tych potwierdzonych, wyniosła 58 tys. jednostek lokalowych”.

Witold Strobel mówił, iż „aby KOWR mógł aktywnie uczestniczyć w programie „Mieszkanie plus”, jako podmiot, który realizuje konkretne inwestycje mieszkaniowe, potrzebne są zmiany ustawowe”.

„Takie zmiany ustawowe Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało i 25 maja zostały one skierowane na ścieżkę konsultacji międzyresortowych” – przypomniał.

„Na dziś możemy realizować inwestycje mieszkaniowe w odniesieniu do najemców mieszkań, wchodzących w skład zasobu własności rolnej Skarbu Państwa” – powiedział.

„Jeżeli jakiś budynek na terenie wiejskim został kiedyś włączony do zasobu własności rolnej Skarbu Państwa, bo np. był częścią jakiegoś PGR-u, to obecnie, jeżeli jego stan jest zły, to możemy zrealizować na miejsce tego budynku inny budynek i tam przesiedlić lokatorów” – podał.

Witold Strobel przywołał przykłady takich realizacji z woj. dolnośląskiego oraz mazowieckiego.

„Niedaleko Wrocławia, w pięciu gminach, powstały 94 mieszkania, a w okolicy Serocka ówczesna ANR udzieliła bezzwrotnej pomocy finansowej na budowę 14 lokali. Realizacja pełnego procesu budowlanego, bez kosztów gruntu, wyniosła 2,5 tys. zł za m kw.” – zaznaczył.

Program Mieszkanie plus działa w dwóch obszarach. Obszar społeczny realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programów Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego.

Za komercyjny obszar odpowiada BGK Nieruchomości, który ma w budowie ok. 2 tys. mieszkań, a kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Budowy trwają m.in. w Katowicach, Wałbrzychu, Kępnie, Kępicach i Gdyni. Klucze do pierwszych lokali wręczano już w Jarocinie i Białej Podlaskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl