Rośnie ilość sprzedawanych nowych mieszkań

Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita” wiele firm deweloperskich już w drugim kwartale roku poprawiło ubiegłoroczne wyniki o blisko 20 proc.

Eksperci jako przyczynę wzrostu sprzedaży nowych mieszkań wskazują m.in. napływ gotówki na rynek nieruchomości, chęć inwestowania w nieruchomości oraz zmiany na rynku pracy.

Analitycy podkreślają, że tendencja może się zmienić, gdyż od przyszłego roku wymagany do kredytów wkład własny wzrośnie, a w 2018 roku ma ruszyć budowa pierwszych mieszkań z rządowego programu „Mieszkanie +”.

Ekonomistka Anna Milewska zwróciła uwagę, że nowe mieszkania budowane są głównie w dużych miastach, gdzie mamy do czynienia z innym rynkiem pracy i zarobkami. Ekspert podkreśliła, że na rynku mieszkań nie należy spodziewać się załamania, choć może on wyhamować.

– Może w przyszłym roku dojść do lekkiego zachwiania sprzedaży (…) W Polsce nadal bardzo dużo mieszkań potrzeba, i nie sądzę żeby tutaj nastąpił jakiś kryzys na tym rynku. W 2018 roku – według zamierzeń – ma ruszyć program „Mieszkanie +”. Ale „Mieszkanie +” jest dla nieco innej grupy społecznej niż mieszkania, które ludzie kupują. Uważam, że te dwa programy gospodarcze – inwestycje deweloperskie i „Mieszkanie +” (jeden komercyjny, drugi wspierany przez państwo) będą się wzajemnie uzupełniać – oceniła ekonomistka.

Według wyliczeń dziennika tylko podczas pierwszych trzech miesięcy 2016 r. w siedmiu największych polskich miastach Polacy wydali na nowe mieszkania blisko 4 mld zł.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl