„Mieszkanie plus” – kolejna propozycja rządu

„Mieszkanie plus” to kolejny program, który jeszcze w tym miesiącu ma przedstawić premier Beata Szydło. Po programie „Rodzina 500 plus” to kolejna propozycja rządu przygotowana dla polskich mniej zamożnych rodzin.

Według założeń rządu ma powstać szereg zróżnicowanych narzędzi wsparcia na rynku mieszkaniowym. Mieszkania mają być wynajmowane także z możliwością „dochodzenia do własności”. Czynsz byłby na poziomie gwarantującym dostępność finansową.

Niższy koszt budowy ma gwarantować usytuowanie mieszkań na gruntach należących do Skarbu Państwa. Koszt budowy miałby nie przekraczać 3 tys. zł za metr kwadratowy.

Polska w europejskich rankingach mieszkaniowych znajduje się na samym końcu. Rząd chce wprowadzić narodowy program budowy mieszkań – mówi Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

– Rząd musi przeznaczyć więcej pieniędzy na różnego rodzaju pomoc w zdobywaniu mieszkania, zwłaszcza osobom niezamożnym, szczególnie na rynku wynajmu mieszkań. Mamy jeden z najniższych wskaźników w Europie, jeżeli chodzi o ilość mieszkań na wynajem. Chcemy dać różne instrumenty na rynku mieszkań spółdzielczych, komunalnych, TBS-owskich, ale również budowanych przez państwo mieszkań na wynajem. Jedną opcją są mieszkania tylko na wynajem, a druga to mieszkania z opcją dojścia do własności: wykup częściowy, sprzedaż na raty czy leasing. Po jakimś czasie ewentualnie jest możliwość wykupu tego mieszkania w racie balonowej. O szczegółach nie chcę mówić – powiedział Kazimierz Smoliński.

Na razie nie ma informacji, od kiedy program miałby wejść w życie.

Wzorem dla rządowych planów mają być wysoko rozwinięte kraje Unii Europejskiej, takie jak Niemcy, Dania i Szwecja.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl