Rząd oszczędza na edukacji Polaków

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaoszczędzi 287 mln złotych w ramach zapowiedzianych przez premiera cięć w wydatkach resortów.

„To likwidacja nauki w Polsce i likwidacja Szkolnictwa Wyższego. Doprowadzi to do poszukiwania przez państwowe uczelnie pieniędzy w kieszeniach uczelni” -stwierdził poseł Sławomir Kłosowski, były wiceminister edukacji.

Narodowe Centrum Nauki zwróci 15 mln zł. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 70 mln zł. Ministerstwo ma zaoszczędzić ok. 22 mln zł na programach współpracy z zagranicą. Jednocześnie przedstawiciele resortu wierzą, że będą zwroty na inwestycjach w nauce w wysokości 13 mln zł i inwestycjach w szkolnictwie wyższym na prawie 9 mln zł.

Poseł zwraca uwagę, że budżet na ten rok nauki był na dramatycznie niskim poziomie.  Dalsze cięcia z tego poziomu skazują polskie szkolnictwo wyższe na śmierć.

Nie jest to komentarz posła opozycji, ale komentarz osoby zatroskanej. Donald Tusk i Barbara Kudrycka likwidują w ten sposób polską naukę i pozostawiają wyższe uczelnie samym sobie. Możemy zapomnieć o tym, że w jakikolwiek sposób zbliżymy się do państw byłego bloku wschodniego; po prostu będziemy spadali na coraz niższe pozycje mówi poseł Sławomir Kłosowski.

Były minister edukacji zwraca uwagę, że od trzech lat następują cięcia i ograniczenia w wydatkach budżetowych. Do tego dochodzi zrzucanie części zadań z edukacji na samorząd terytorialny:

– Rząd przydziela kolejne zadania, nie dając na to pieniędzy. Szkoły są likwidowane, a skoro są likwidowane, to zwalniani są nauczyciele. Zagęszcza się oddziały klasowe. To pogarsza efekty kształcenia. Jak uczyć w tak licznej klasie? Stawia się na nauczycieli dopiero rozpoczynających swoją karierę w zawodzie, a zwalnia się tych z dużym doświadczeniem –podkreśla poseł Sławomir Kłosowski.

Więcej na ten temat w audycji Radia Maryja „Aktualności Dnia”  po godz. 13.00.

Wypowiedź posła Sławomira Kłosowskiego


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl