fot. flickr.com

B. Spychalski: Zaprzysiężenie nowych ministrów – we wtorek po południu

Zaprzysiężenie nowych ministrów, z wyjątkiem Przemysława Czarnka – który ma zostać ministrem edukacji i nauki – odbędzie się we wtorek o g. 14.00 w ogrodach Pałacu Prezydenckiego – poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

„Prezydent RP Andrzej Duda podjął decyzję, że dokona zmian w składzie Rady Ministrów jutro o godzinie 14.00. Zmiany zostaną przeprowadzone uwzględniając obostrzenia sanitarne” – napisał Błażej Spychalski na twitterze.

Następnie doprecyzował, że zaprzysiężeni zostaną wszyscy nowi ministrowie z wyjątkiem Przemysława Czarnka, który jest zakażony koronawirusem i przebywa na kwarantannie.

„Zmiany będą przeprowadzone wśród tych osób, które będą mogły być fizycznie w Pałacu Prezydenckim, w związku z powyższym także i wniosek pana premiera do pana prezydenta o zmiany w składzie Rady Ministrów jest zmieniany” – dodał Spychalski na późniejszym briefingu prasowym.

Uroczystość zaprzysiężenia z uwagi na zagrożenie COVID-19 ma się odbyć w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.

Przemysław Czarnek o swym zakażeniu poinformował dziś rano, następnie w ramach postępowania epidemiologicznego na kwarantannę zostali skierowani: wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister edukacji Dariusz Piontkowski, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk oraz wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Zgodnie z obecnymi przepisami kwarantanna trwa nie dłużej niż 10 dni, kieruje na nią Państwowy Inspektor Sanitarny w drodze decyzji, która może być wydana ustnie, a następnie doręczona. Kwarantanna kończy się automatycznie, chyba że inspektor sanitarny postanowi inaczej (np. o jej skróceniu lub rezygnacji z obowiązku jej odbywania).

Dokonanie zmian w składzie rządu planowane było na dzisiejsze popołudnie. Po informacji o zakażeniu Przemysława Czarnka koronawirusem i podjętym postępowaniu epidemiologicznym premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta o zmianę terminu.

Nowy skład rządu zaprezentowany został w ubiegłą środę – liczba ministerstw zmniejszy się z 20 do 14, część resortów zostanie zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony na nowe lub istniejące resorty.

Zgodnie z zapowiedzianymi zmianami w strukturze i składzie Rady Ministrów, do rządu jako wicepremier wejdzie prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef Porozumienia Jarosław Gowin będzie wicepremierem i ministrem rozwoju, pracy i technologii, wicepremier Piotr Gliński będzie szefował Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Tadeusz Kościński będzie ministrem finansów, funduszy i polityki regionalnej, Michał Kurtyka ministrem klimatu i środowiska, Przemysław Czarnek ministrem edukacji i nauki, a Marlena Maląg ministrem rodziny i polityki społecznej. Premier Morawiecki przejąć ma obowiązki ministra cyfryzacji.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl