fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent RP powołał nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej

Prezydent Andrzej Duda powołał dziś nową Państwową Komisję Wyborczą. W jej skład weszło 9 osób. 7 z nich wskazał Sejm, 2 Trybunał Konstytucyjny i Naczelny Sąd Administracyjny. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Część z powołanych osób miała już styczność z Państwową Komisją Wyborczą.

– Nie mam więc żadnych wątpliwości, że w tym sensie merytorycznym jesteście Panowie doskonale przygotowani, aby tę misję zrealizować – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Misję, której celem, jak mówił prezydent, jest stać na straży rzetelności i prawidłowości przeprowadzanych wyborów. To PKW gwarantuje wszystkie prawa wyborcze – dodał Andrzej Duda.

– Państwa obecność w PKW właśnie z punktu widzenia wiarygodności wyborów, z punktu widzenia tej gwarancji, tej wiarygodności jest niezwykle istotna – wskazał szef państwa polskiego.

Jak mówił Andrzej Duda, na przestrzeni ostatnich 30 lat PKW przetrwała niejedne trudne chwile.

– Życzę Panom, aby trudnych chwil w pracy nigdy nie było, aby wszystkie systemy dobrze działały. Życzę tego, aby wszystkie procedury, które są wdrażane, były realizowane w sposób sprawny i aby nie zdarzały się żadne, nawet losowe sprawy, które miałyby zaburzyć pracę komisji i przebieg wyborów – podsumował Prezydent RP.

Kadencja sędziów wskazanych przez Sejm będzie wynosić cztery lata.  Kadencja pozostałych dwóch –  dziewięć lat. Od tej pory prezydent ma 110 dni na zwołanie pierwszego posiedzenia Komisji.

TV Trwam News

drukuj