fot. tv trwam

Pod koniec stycznia „ okrągły stół” w sprawie sądownictwa

Pod koniec miesiąca w Warszawie odbędzie się okrągły stół dot. sądownictwa. Zasiądą przy nim zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości.

Jak informuje dzisiejsza „Rzeczpospolita”, do rozmów zostali zaproszeni, między innymi Prezydent RP, marszałkowie Sejmu i Senatu, Premier RP oraz zainteresowani ministrowie.

Spotkanie odbędzie się w Pałacu Staszica pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk. Jednym z inicjatorów obrad jest były prezes tej instytucji prof. Michał Kleiber.

Wiceszef sejmowej komisji sprawiedliwości Tomasz Rzymkowski mówił, że nie wierzy w powodzenie tego przedsięwzięcia.

– Wielu uczestników tego sporu wymiaru sprawiedliwości przekroczyło wszelkie granice dobrego smaku, przyzwoitości, litery prawa, chociażby podważając prerogatywy prezydenta dotyczące powoływania sędziów, tak więc patrzę z nadzieją, ale nie do końca wierzę w efekty tego okrągłego stołu – powiedział poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

W tym tygodniu Sejm zajmie się nowelizacją ustaw sądowych, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru I Prezesa Sądu Najwyższego.

W ubiegłym tygodniu nowelę odrzucił Senat głosami opozycji.

Tymczasem amerykańscy kongresmeni wystosowali list do prezydenta RP ws. sądownictwa. Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Eliot Engel i szef podkomisji ds. europejskich, eurazjatyckich i energii William Keating wyrazili w nim zaniepokojenie reformą przeprowadzaną w naszym kraju.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl