fot.PAP/Rafał Guz

Nowoczesna zaskarżyła do TK tzw. małą ustawę medialną

Posłowie Nowoczesnej poinformowali, że zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego tzw. małą ustawę medialną. Wniosek ten poparła również grupa posłów z PSL-u i PO.

Głównym zarzutem jest niewłaściwy tryb procedowania nad nowelizacją ustawy o RTV. Zdaniem posłów .Nowoczesnej zostały też naruszone kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nowoczesna zarzuca we wniosku także brak konsultacji.

Jutro w Sejmie Nowoczesna ma zorganizować konsultacje społeczne ws. mediów publicznych.

Wniosek Nowoczesnej ma charakter czysto polityczny i jest elementem destrukcji, który ma doprowadzić do paraliżu państwa – mówi senator Jan Maria Jackowski, z senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu i dodaje, że prowadzi do tego część opozycji.

Zarzut o niekonstytucyjności w zakresie ograniczenia kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest niepoważny, ponieważ KRRiT nie ma zapisane w konstytucji, że ma kreować medialne spółki publiczne. Przecież na tej samej zasadzie można zarzucić również, że ograniczają również kompetencje KRRiT jest niemożność kreowania przez obecną krajową radę zarządów np. stacji komercyjnych. Pozostałe zarzuty dotyczące braku konsultacji nie wytrzymują próby krytyki, ponieważ ta ustawa została przyjęta, jako rozwiązanie czasowe, jako okres przejściowy między całkowitą zmianą stroju mediów publicznych, co zostało zapowiedziane przez rząd w tzw. dużej ustawie medialnej, która niedługo trafi do parlamentu – wskazuje Jan Maria Jackowski.

Chodzi o nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która skróciła kadencje władz TVP i Polskiego Radia. Nowela ta straci moc 30 czerwca br.

Tzw. mała ustawa medialna to – według zapowiedzi – pierwszy etap reformy mediów publicznych, zmierzającej do ustanowienia mediów narodowych.

RIRM

drukuj