B. Kempa: próba ustawiania wyroków jest skandaliczna

Próba ustawiania wyroków do bieżącej sytuacji politycznej jest skandaliczna – stwierdziła minister Beata Kempa, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Światło dzienne ujrzały maile prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, wiceprezesa TK, Stanisława Biernata i sędziego TK, Marka Zubika.

Korespondencja dotyczy ustalania taktyki dot. wydawania wyroków ws. „nowych, kontrowersyjnych ustaw” przed końcem kadencji prezesa Andrzeja Rzeplińskiego.

Wiceprezes TK w mailu do grupy sędziów napisał, że jest pożądane, by sprawy dotyczące „nowych, kontrowersyjnych ustaw” były osądzone do połowy grudnia.

Minister Beata Kempa na antenie Radia Maryja stwierdziła, że prezes TK Andrzej Rzepliński angażuje się w działalność polityczną.

– To pokazuje na jeden wielki skandal i nie licuje z zachowaniem sędziego, tym bardziej w randze sędziego Trybunał Konstytucyjnego. To jest próba budowania linii politycznej, bo przecież mówienie o tym, czy porozumiewanie się co do tego, kiedy, w jakim okresie, w jaki sposób najszybciej ogłosić takie, a nie inne wyroki – w mojej ocenie – pokazuje, że jest to próba wikłania się sędziów w spór polityczny – powiedziała Beata Kempa.

W ubiegłym tygodniu sędzia TK Marek Zubik rozesłał maila ws. Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości do pracowników Trybunału. Przez pomyłkę do wiadomości dołączył część składu TK – 9 sędziów, wybranych przed 2015 r.

RIRM

drukuj