ŚDM/ B. Kempa: świadectwo młodych jest dziś potrzebne Europie

Szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa, która jest jednym z organizatorów Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka w Polsce, zaznaczyła na antenie TV Trwam, że Polska jest bardzo dobrze przygotowana do organizacji tego wydarzenia. Podkreśliła w tym wielką zasługę polskiej gościnności, którą można było spotkać niemal na każdym kroku. Jej zdaniem Europa potrzebuje dziś świadectwa tych młodych ludzi, którzy z całego świata przybyli do Krakowa, by wspólnie oddawać cześć Jezusowi Chrystusowi.

Minister Beata Kempa zapewniła, że jesteśmy przygotowani w 100 proc. na rozpoczęcie Światowych Dni Młodzieży.

Jesteśmy gotowi. Zapraszamy! Jesteśmy gotowi także na wszelką pomoc, jeśli takowa będzie potrzebna. Polacy są bardzo gościnni. Trzeba by było niemal godzinę dziękować wszystkim tym, którzy pomogli i się przyczynili do organizacji. Począwszy od wojska, policji, BOR-u, strażaków, po wszystkie możliwe służby, jak również i samorządowcom, którzy włączyli się do pomocy nie chcąc właściwie żadnych pieniędzy. To jest wielki festiwal polskiej gościnności. Myślę, że jesteśmy zapięci na „ostatni guzik”. I to jest jedna strona medalu, ale druga to taka, że wszyscy gotowi są nadal nieść wszelką pomoc – powiedziała Beata Kempa.

Minister w Kancelarii Premiera podkreśliła również wielkie zasługi dla Kościoła w Polsce, który doskonale przygotował się do Światowych Dni Młodzieży.

Chylę czoła przed organizacją Kościoła. Cały Kościół się zorganizował; na poziomie Episkopatu, Kościoła krakowskiego, ale i we wszystkich diecezjach, również kapłani, biskupi i arcybiskupi – chyle przed Wami czoła za pracę, jaką wykonaliście – zaznaczyła Beata Kempa.

Szefowa Kancelarii Premiera odniosła się również do wypowiedzi środowisk liberalno-lewicowych oraz mediów, które robiły wszystko, by zniechęcić do przyjazdu na Światowe Dni Młodzieży i dodała, że wszelkie negatywne działania przeciwko ŚDM odniosły odwrotny skutek do zamierzonego, bo już są meldunki, że tych ludzi jest więcej niż się spodziewano.

Minister wskazała, że w obecnych czasach Europa potrzebuje właśnie takiego świadectwa ludzi młodych, którzy są nadzieją Kościoła.

Jak patrzę na tych młodych ludzi to mam jedną refleksje; gdzie chrzest, tam nadzieja. Ci ludzie dają nam jeden sygnał – nie lękajmy się, cokolwiek na świecie się dzieje. Oni dzisiaj manifestują to, że nie dajemy sobie wydrzeć naszej wolności, obszarów naszej wiary i tej przestrzeni. Nie damy się zepchnąć. To jest dzisiaj absolutne świadectwo, które jest potrzebne światu i potrzebne jest przesłanie miłosierdzia – powiedziała Kempa.

Ten rok jest szczególny, gdyż nie tylko mamy wielką przyjemność i zaszczyt organizować Światowe Dni Młodzieży, ale do tego obchodzona jest jeszcze 1050. rocznica Chrztu Polski – wskazała Beata Kempa.

Jako dziecko w 1966 r. obchodzona była tysięczna rocznica Chrztu Polski, ale wtedy niedane było nam obchodzić tej pięknej rocznicy. Pamiętamy piękne starania ks. kard. Wyszyńskiego. Dziś możemy cieszyć się tą rocznicą tak bardzo i w sposób szczególny, bo przecież wiemy, że też Ojciec Święty przybywa do Częstochowy i w sposób znaczący, bo Msza św. będzie miała charakter narodowy, będziemy świętować tę rocznicę Chrztu Polski – zaznaczyła szefowa kancelarii premiera.

Poza wielkim chrześcijańskim świętem wiary, który my staraliśmy się jak najlepiej zorganizować, mamy jeszcze jeden cel – mówiła minister w kancelarii Beaty Szydło.

Obok tego przesłania, na jakim najbardziej nam zależy – festiwalu wiary, miłości, radości i też uczty intelektualnej, bo na taką też się szykujemy, mamy również nadzieję na promocje naszego wielkiego, pięknego i chrześcijańskiego kraju na cały świat. Że ci młodzi ludzie poniosą tę promocję i inni ludzie będą chcieli przez to do nas przyjechać. Myślę, że w ten sposób będziemy też mogli pełnić misje do której jesteśmy powołani od 1050 lat – podkreśliła Beata Kempa.

Beata Kempa zdementowała pogłoski, jakoby państwo zadłużyło się z racji organizacji Światowych Dni młodzieży.

To jest nieprawda. Chcę powiedzieć jedną rzecz; spec ustawa na tę wizytę Ojca Świętego i ŚDM została przyjęta przy jednym głosie wstrzymującym się. Cała izba bez jednego głosu sprzeciwu przyjęła tę ustawę, a więc przyjęła również budżet na Światowe Dni Młodzieży. W żadnym wypadku nas to nie rujnuje. Przede wszystkim te środki zostały przeznaczone na bezpieczeństwo i na to, aby i służby medyczne miały odpowiednie zabezpieczenie, a sprzęt, który służby kupują, pozostanie w Polsce i będzie służył najbardziej potrzebującym oraz szpitalom i służbom – podkreśliła minister Kempa.

W kluczowych wydarzeniach nie zabraknie również najważniejszych osób w Polsce. Zarówno pan prezydent Andrzej Duda, jak i premier Beata Szydło będą obecni w Częstochowie oraz na Mszy św. posłania w podkrakowskich Brzegach – powiedziała Beata Kempa.

W Częstochowie będzie obecny niemal cały rząd, gdyż jak wcześniej powiedziałam będzie to Msza św. również w intencji 1050-lecia chrześcijańskiej Polski, ale również weźmiemy udział na Mszy św. posłania w Brzegach. Ponadto oczywiście poszczególni posłowie, ministrowie i senatorowie będą brali udział w uroczystościach Światowych Dni Młodzieży, ale będziemy bardziej w tle, gdyż jest to festiwal młodości. Rząd będzie tu z wielkiego szacunku do tych młodych ludzi – wskazała minister Beata Kempa.

Światowe Dni Młodzieży potrwają do niedzieli 31. lipca. Od jutra w uroczystościach będzie brał udział również papież Franciszek.

RIRM

drukuj