Spotkanie liderów partii politycznych możliwe w tym tygodniu

Zbliżające się Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO w Polsce – to wydarzenia, które w opinii wielu ekspertów wymagają uspokojenia nastrojów politycznych.

Punktem wyjścia do tego może być spotkanie liderów partii politycznych. Do ich rozmów może dojść już w tym tygodniu. Byłaby to odpowiedź na apel prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego.

Jeszcze przed świętami szef partii rządzącej wyszedł z propozycją spotkania, prowadzącego do zaprzestania ostrych walk politycznych.

Politolog, dr Agnieszka Zaręba, mówi, że rządowi zależy na tym z powodów nie tylko wizerunkowych, ale także bezpieczeństwa państwa w związku z zaplanowanymi na lipiec ważnymi wydarzeniami w kraju.

– Jeżeli mamy do czynienia z dużymi skupiskami ludzkimi, no nie ukrywajmy, spodziewamy się na Światowe Dni Młodzieży przynajmniej 3 mln ludzi, także wzrost zagrożenia terrorystycznego jest ogromny. Oczywiście, a tym momencie służby nas uspokajają, ale wysiłek rządu, jak i poszczególnych służb, i to nie tylko policyjnych, ale też wojskowych i dodatkowych służb bezpieczeństwa, jest bardzo wysoki. Ich praca naprawdę wymaga w tym czasie dużego wysiłku, także obciążanie dodatkowo np. manifestacjami mogłoby niekorzystnie wpływać na wizerunek państwa – podkreśla dr Agnieszka Zaręba.

Politolog dr Michał Krupa mówi, że większość sporów politycznych, szczególnie ten wokół TK, jest sztuczna, więc ich rozwiązanie nie byłoby trudne.

– Zarówno jedna, jak i druga strona bardzo mocno mobilizowała swoją bazę wyborczą, a tak naprawdę rozwiązanie leży w zasięgu ręki i przy odpowiedniej dozie dobrej woli i gotowości współpracy ten spór może być szybko rozwiązany. Wydaje mi się, że można przyjąć za dobrą monetę słowa pana Neumanna, że Platforma Obywatelska również jest gotowa na współpracę z partią rządzącą. Jeśli ta dobra wola jest faktyczna, to myślę, że przynajmniej przez następnych kilka tygodni możemy spodziewać się spokojnej pracy Sejmu i spokojnej pracy rządu – powiedział dr Michał Krupa.

Politolog Agnieszka Zaręba spodziewa się jednak, że w trakcie ewentualnego poświątecznego spotkania, liderzy opozycji będą domagać się od rządu publikacji wyroku TK ws. ustawy o trybunale, a po spełnieniu tego warunku będą stawiać kolejne.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl