ŚDM. Portorykańczycy przekazali ośrodkowi dla dziewcząt ok. 2 tys. dolarów

Portorykańczycy, którzy przyjechali do Polski na Światowe Dni Młodzieży, przekazali w piątek krakowskiemu ośrodkowi dla dziewcząt ok. 2 tys. dolarów. Pieniądze zbierali przez dwa lata gromadząc oszczędności, odkładając z kieszonkowego i sprzedając własne rzeczy.

Uzbierana kwota trafiła do ośrodka opiekuńczo-wychowawczego dla dziewcząt, prowadzonego przez siostry służebniczki.

„Bardzo się cieszymy z takiej inicjatywy młodzieży i jesteśmy ogromnie wdzięczne. Mimo że mamy dotacje z urzędu miasta, to nieustannie potrzebujemy wsparcia sponsorów” – powiedziała przełożona placówki s. Krystyna.

Ośrodek prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP jest domem dla 14 dziewcząt w wieku od 4 do 22 lat. Niepełnosprawne intelektualnie podopieczne, których rodzice często również są osobami upośledzonymi, wracają do swoich rodzin tylko od czasu do czasu, na kilka dni.

„Otrzymane środki przeznaczymy na potrzeby dzieci, na wyjazdy wypoczynkowe dla nich – one bardzo się cieszą, kiedy mogą gdzieś jechać. Środki doliczymy także do wydatków na remonty” – mówiła przełożona.

90 Portorykańczyków, skupionych w grupie Mission Cracovia 2016, przez dwa lata zbierało środki dla krakowskiej placówki.

„Chcieliśmy w ten sposób nie tylko wspomóc podopieczne domu sióstr służebniczek, ale też rozprzestrzeniać z Portoryko, Karaibów, Stanów Zjednoczonych i z Ameryki przesłanie o praktykowaniu miłosierdzia” – powiedział opiekun 90-osobowej grupy Portorykańczyków, ks. Orlando Lugo Perez.

Młodzież na różne sposoby zbierała środki. Organizowała akcje charytatywne, odkładała z własnego kieszonkowego, a nawet sprzedawała swoje rzeczy. „Sprzedałem swój rower, aby wesprzeć projekt” – przyznał John Paul Pecinkas.

Według niego ludzie powinni wspierać się wzajemnie.

„Świat jest duży, z wieloma kulturami, ale tak naprawdę jesteśmy tacy sami, nie ma pomiędzy nami różnic i dlatego powinniśmy się wzajemnie wspierać, robić dla innych nawet drobne rzeczy. Jezus dawał nam przykład, jak pomagać innym” – powiedział Pecinkas.

Jak podał ks. Perez, w Krakowie na ŚDM jest 1250 Portorykańczyków.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl