Papież Franciszek odwiedzi KL Auschwitz

Ojciec Święty Franciszek odwiedzi dziś o godz. 9.30 były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz. Papież odmówi tam modlitwę i odbędzie indywidualne spotkania z ocalałymi i „Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata”; wygłosi też przemówienie. Wizyta potrwa kilka godzin.

Przez bramę KL Auschwitz Papież przejdzie pieszo. Na miejscu spotka się z 15 osobami ocalałymi z obozu, następnie, z okazji przypadającej w tym roku 75 rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbego, uda się na prywatną modlitwę do celi męczeństwa świętego.

Następnie na placu przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu Ojciec św. spotka się z przybyłymi gośćmi i porozmawia z 25 „Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata”; wygłosi też okolicznościowe przemówienie.

Obecność Ojca św. Franciszka w Auschwitz będzie związana z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście. Kolejnym punktem wizyty papieża w Polsce będą odwiedziny w szpitalu dziecięcym w krakowskim Prokocimiu.

Dziś rano Papież sprawował Mszę św. w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. W Eucharystii uczestniczyli nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore oraz ks. kard. Stanisław Dziwisz. Kaplica, w której modlił się Franciszek znajduje się na pierwszym piętrze Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. To właśnie tam Karol Wojtyła – 1 listopada 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Później jako biskup krakowski spędzał w kaplicy wiele czasu: modlił się, podejmował najważniejsze decyzje.

 

 

RIRM/PAP/ TV Trwam News

drukuj