fot. flickr.com

Nad Polską ciepłe powietrze polarno-morskie

Polska będzie pomiędzy rozległym układem niżowym znad północnej Europy oraz klinem wyżowym znad Europy południowej. Z zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie, ale na wschodzie nadal utrzymywać będzie się powietrze zwrotnikowe.

Jak informuje IMGW, nad Europą dominować będą obszary podwyższonego ciśnienia, tylko Skandynawia, Wyspy Brytyjskie i półwysep Iberyjski znajdują się w zasięgu niżów.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 999 hPa i będzie wolno spadać.

W piątek, w kraju, zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami rozpogodzenia. Okresami przelotne opady i burze, lokalnie z gradem. W czasie burz wysokość opadu do 30 mm. Temperatura maksymalna od 21 st., 24 st. na północy kraju do 28 st. na południowym wschodzie. Wiatr południowo-zachodni i zachodni, słaby, na wybrzeżu i zachodzie kraju okresami umiarkowany. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo miejscami duże i przelotne opady deszczu, a na wschodzie kraju także burze. Nad ranem na Mazurach możliwe krótkotrwałe mgły, lokalnie ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 14 do 17 st. Wiatr słaby, południowo-zachodni i zachodni.

W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego i miejscami przelotne opady deszczu. Na północnym wschodzie możliwe słabe burze. Temperatura maksymalna od 20 st., 22 st. na wybrzeżu, około 26 st. w centrum, do 29 st. na południowym wschodzie. Wiatr południowo-zachodni i zachodni, na wybrzeżu umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, poza tym słaby i umiarkowany.

W piątek w Warszawie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu, możliwa burza. Temperatura maksymalna 26 st. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W czasie burzy wiatr porywisty. W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna 16 st. Wiatr słaby, zachodni. W sobotę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 26 st. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

PAP/RIRM

drukuj