Papież do przywódców: Europa nie jest zbiorem protokołów, ale życiem

Ojciec św. Franciszek podkreślił, że Unia Europejska nie jest zbiorem zasad, protokołów i procedur, których należy przestrzegać, ale jest życiem. Mówił o tym podczas dzisiejszej audiencji dla przywódców państw UE przybyłych na obchody 60-lecia Traktatów Rzymskich.

Przywołując datę podpisania Traktatów Rzymskich, które dały początek europejskiej integracji, papież Franciszek oświadczył: „25 marca 1957 roku był dniem pełnym oczekiwania i nadziei, entuzjazmu i obaw, i tylko wydarzenie wyjątkowe, ze względu na swą doniosłość i konsekwencje historyczne, mogło go uczynić wyjątkowym w dziejach”.

„Pamięć o tym dniu łączy się z nadziejami dnia dzisiejszego i oczekiwaniami narodów europejskich, które domagają się rozpoznania chwili obecnej, by kontynuować z nową energią i ufnością rozpoczętą drogę” – dodał Papież.

Zauważył też, że „po mrocznych i krwawych latach II wojny światowej ówcześni przywódcy uwierzyli w możliwość lepszej przyszłości”.

Franciszek wskazał: „Ojcowie założyciele przypominają nam, że Europa nie jest zbiorem zasad, których należy przestrzegać, podręcznikiem protokołów i procedur, które należy stosować”.

„Jest ona życiem, sposobem pojmowania człowieka, wychodząc od jego transcendentnej i niezbywalnej godności, a nie tylko zbiorem praw, których należy bronić, albo żądań, których trzeba dochodzić” – mówił Papież.

Ojciec św. wyraził przekonanie, że u źródeł idei Europy znajduje się człowiek z „zaczynem ewangelicznego braterstwa”, „pragnieniem prawdy i sprawiedliwości zaostrzonym przez tysiącletnie doświadczenie”.


PAP/RIRM

drukuj