Rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. metropolii warszawskiej 

Do połowy kwietnia potrwają rozpoczęte dziś konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy w sprawie metropolii warszawskiej. Na podstawie wniosków zgłoszonych przez mieszkańców powstanie poprawiona wersja tak zwanej ustawy metropolitalnej.

Rozpoczęte dziś konsultacje społeczne mają być głosem mieszkańców metropolii warszawskiej, a tych – jak mówił na konferencji prasowej poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin – może być nawet ponad 3 miliony osób.

– To są konsultacje, które nie miały dotychczas precedensu. Jeszcze nigdy tak szerokich konsultacji – do tak szerokiej liczby mieszkańców, z ambicją dotarcia do każdego – nie przeprowadzono. Chcemy mieć pewność, że każdy obywatel, który ma swój stosunek do naszych propozycji, do pomysłu, jaki zaproponowaliśmy i jaki zawarliśmy w projekcie ustawy – będzie się mógł do nich odnieść – zaznaczył Jacek Sasin.

Konsultacje społeczne, jak podkreślił poseł PiS Jarosław Krajewski, będą polegały na podzieleniu się przez mieszkańców Warszawy i okolicznych gmin swoimi uwagami oraz spostrzeżeniami na temat tego, jak powinna wyglądać metropolia warszawska.

– Te konsultacje będą opierały się zarówno na zebraniu informacji poprzez stronę internetową, poprzez specjalnie utworzoną ankietę, jak i bezpośrednie spotkania i rozmowy z mieszkańcami – wyjaśnił poseł Jarosław Krajewski.

Zebrane uwagi będą przekazane do ekspertów pracujących przy Narodowym Centrum Samorządu Terytorialnego. Na podstawie wniosków zgłoszonych przez mieszkańców powstanie poprawiona wersja tak zwanej ustawy metropolitalnej.

Równocześnie oprócz rozpoczętych dziś konsultacji społecznych  trwają rozmowy z samorządowcami, w których bierze udział wojewoda mazowiecki.

Przygotowany przez posłów PiS projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy zakłada, że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin, w tym gminę Warszawa.

PAP/TV Trwam News/RIRM

drukuj