Prezydent zakończył wizytę na Chorwacji 

Spotkaniem z Polonią prezydent RP Andrzej Duda zakończył wczoraj dwudniową wizytę w Chorwacji. Prezydent wziął udział w forum państw tzw. grupy ABC.

Prezydent dziękował Polonii za działalność w Chorwacji. Podkreślił, że funkcjonowanie tam ułatwia im prawo m.in. w zakresie tworzenia szkół i pozyskania funduszy.

Prezydent zwrócił uwagę, że w Chorwacji funkcjonuje kilka polskich szkół i powstaje kolejna. Następnie przekazał placówkom zbiór dzieł Henryka Sienkiewicza, przypominając, że lekturą Narodowego Czytania w tym roku jest „Quo vadis”.

– Prosiłbym – jeżeli to możliwe – żeby to narodowe czytanie przeprowadzić. To jest właśnie taka tradycyjna polszczyzna, z którą też warto się zapoznać, a przede wszystkim są to nasze dzieła narodowe, które budowały tożsamość pokoleń Polaków. Chciałbym, żeby tak się działo nadal i dlatego dla każdej ze szkół – włącznie z tą, która dopiero powstaje – przekazuję komplet dzieł Henryka Sienkiewicza i proszę, żeby były czytane. Mam nadzieję, że jak polski prezydent przyjedzie za jakiś czas do tych szkół – będzie je odwiedzał, to te książki będą bardzo sczytane – powiedział Prezydent.

Prezydent Andrzej Duda w czwartek w Dubrowniku wziął udział w forum państw Trójmorza; w piątek spotkał się z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem.

RIRM

drukuj