Wysłuchanie publiczne ws. projektu emerytalnego

W najbliższy wtorek odbędzie się wysłuchanie publiczne w sprawie prezydenckiego projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny. Propozycja zakłada powrót do poprzednich zasad przechodzenia na emeryturę. Dla kobiet byłoby to 60, a dla mężczyzn 65 lat.

Według projektu osoby osiągające wiek emerytalny, ale czujące się na siłach do dalszej pracy, będą miały taką możliwość. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazuje, że możemy się spodziewać poprawek wiążących przejście na emeryturę ze stażem pracy. Miałoby to być 40 lat w przypadku mężczyzn i 35 lat dla kobiet.

Prace nad ustawą trwają, więc te założenia mogą się zmieniać – mówił Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Była propozycja poselska na koniec poprzedniej kadencji tylko 40 lat stażu, ale wyłącznie okresów składkowych, na co absolutnie nie mogliśmy się zgodzić ze względu na to, że traciłyby tutaj bardzo dużo kobiety, które mają okresy nieskładkowe. To jest ten moment, kiedy można się zastanowić, jakie tutaj ewentualnie rozwiązania przyjąć, lub też to, co zapowiadamy w resorcie – przegląd systemu emerytalnego. W pierwszym rzucie byłoby przyjęcie tych propozycji, które zgłosił pan prezydent, czyli spełnienie głównego postulatu, a więc przywrócenie wieku emerytalnego do poprzednich lat. Natomiast później znalezienie rozwiązań dotyczących stażu – zwraca uwagę Stanisław Szwed.

W kształtowaniu poprawek dotyczących stażu pracy mają zostać wzięte pod uwagę wnioski zgłaszane przez związki zawodowe oraz uwagi komisji sejmowych.

„Solidarność” wskazuje, że wprowadzenie kryterium stażu będzie dopingować do płacenia składek emerytalnych.

Ustawę wydłużającą wiek emerytalny do 67 roku dla kobiet i mężczyzn przyjął w 2013 roku rząd PO–PSL.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl