fot. sxc.hu

MRPiPS: reforma emerytalna wejdzie w życie 1 października, pismo KE nie zaburza przygotowań

Reforma emerytalna wejdzie w życie w październiku; w piśmie Komisji Europejskiej nie ma nic, co zaburzałoby przygotowania do niej – powiedział dziś wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

W poniedziałek do resortu trafił list unijnych komisarzy ds. równości płci oraz spraw socjalnych dotyczący różnicy wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Podkreślono w nim, że odmienny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce jest formą dyskryminacji.

Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz zaznaczył, że rząd realizuje reformę emerytalną, która jest również spełnieniem wyborczej obietnicy danej Polakom.

– Reforma emerytalna wejdzie w życie 1 października bez żadnych komplikacji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest do tego przygotowany. Tam jest prawie sześciuset doradców emerytalnych. Zarząd ZUS-u informuje, ze oddziały są przygotowane na to, by przyjmować wnioski i udzielać świadczeń nowym osobom, które zdecydują się na przejście w wiek emerytalny. Chciałbym podkreślić, że osoby, które myślą o tym, by przejść na emeryturę, mogą spokojnie się do tego przygotowywać. Nic złego się nie dzieje i na pewno 1 października ZUS jest przygotowany, by przyjmować wnioski – mówił Krzysztof Michałkiewicz.

Z listem od KE zapoznała się także premier Beata Szydło. Jak informował rzecznik rządu Rafał Bochenek zobowiązała ona minister Elżbietę Rafalską do pilnej odpowiedzi na podnoszone zastrzeżenia.

RIRM

drukuj