fot. twitter.com/KancelariaSejmu

11 stycznia upływa termin składania wniosków o ponowne przeliczenie emerytur dla osób z rocznika 1953

W poniedziałek mija termin składania wniosków o ponowne przeliczenie emerytury dla osób urodzonych w 1953 roku. Wszyscy z tego rocznika, którzy wnioskowali o emeryturę przed 2013 rokiem, otrzymywali zaniżone świadczenia. Teraz mogą liczyć na podwyżkę emerytury oraz wyrównanie.

Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej dla osób urodzonych w 1953 roku była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Niesprawiedliwe przepisy Sejm zmienił w czerwcu 2020 roku. Dotyczą nawet 74 tysięcy osób.

– To otwiera dla nich furtkę do wyższych świadczeń. To są świadczenia wyższe nawet o kilkaset złotych – informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Osoby, które wciąż pobierają wcześniejszą emeryturę, muszą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury powszechnej. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, mają czas do poniedziałku.

– Można to złożyć drogą tradycyjną czy przez internet, czyli drogą elektroniczną. Osoby, które już otrzymują emeryturę powszechną, a wcześniej pobierały tę emeryturę wcześniejszą, nie muszą nic robić. ZUS przeliczy dla nich tę emeryturę automatycznie – tłumaczy Paweł Żebrowski.

Emeryci podwyżki mają odczuć już w pierwszym miesiącu pod złożeniu wniosku. Średnio ich świadczenia wzrosną o około 200 zł. Z kolei średnie wyrównanie za zaniżone emerytury z przeszłości wyniesie blisko 12 800 zł.

TV Trwam News

drukuj