fot. twitter.com

KE obniża prognozy PKB dla Polski

Komisja Europejska obniża prognozy Produktu Krajowego Brutto dla Polski na lata 2019-2020. Według Brukseli w tym roku nasz PKB wzrośnie o 3,5 proc., a w 2020 roku o 3,2 proc.

Na jesieni ubiegłego roku Komisja Europejska szacowała natomiast, że będzie to odpowiednio 3,7 proc. i 3,3 proc.

Jeśli obecna prognoza się sprawdzi, będzie to nadal jeden z lepszych wyników w Unii Europejskiej. Ekonomista prof. Zbigniew Krysiak podkreślił w Radiu Maryja, że nasza gospodarka w dalszym ciągu notuje najwyższe tempo rozwoju.

– Cały czas jesteśmy gospodarką o najwyższym tempie rozwoju, o tym mówią też prognozy różnych instytucji spoza Polski. Ważną informacją jest również nasz deficyt budżetu państwa – zamknął się na poziomie 10 mld, czyli 0,5 proc. w stosunku do PKB, co jest w pewnym sensie najlepszym wynikiem w Europie, może poza Niemcami. Z tego powodu, że mamy dobrą kondycję budżetu, także dofinansowanie różnych celów związanych z budżetem, czy też inwestycji będzie miało swój duży impet – zaznaczył ekspert.

Z najnowszych szacunków Komisji Europejskiej wynika też, że w ub.r. PKB Polski wzrósł o 5,1 proc. To więcej, niż KE przewidywała jeszcze kilka miesięcy temu.

Komisja podała, że wzrost ten głównie napędzał popyt krajowy, szczególnie silna konsumpcja prywatna, inwestycje publiczne i gromadzenie znacznych zapasów. W tym i następnym roku Bruksela spodziewa się jednak spowolnienia.

Unijni urzędnicy prognozują też m.in. spadek importu i eksportu w Polsce.

RIRM

drukuj