fot. flickr.com

Kim Dzong Un grozi rozszerzeniem arsenału nuklearnego przez Koreę Północną

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un zagroził rozszerzeniem arsenału nuklearnego. Mówi o opracowaniu bardziej wyrafinowanych systemów broni atomowej, jeżeli Stany Zjednoczone nie porzucą wrogiej polityki wobec Korei Północnej.

Podczas zjazdu Partii Pracy Korei w Pjongjang, na kilka dni przed objęciem urzędu przez prezydenta-elekta USA Joe Bidena, Kim Dzong Un powiedział, że porzucenie wrogiej polityki będzie kluczowe dla Korei Północnej i Stanów Zjednoczonych. Przywódca nazwał Stany Zjednoczone „największym wrogiem” i stwierdził, że polityka Waszyngtonu wobec Korei Północnej nie zmieni się niezależnie od tego, kto jest w Białym Domu.

Jednocześnie Kim zapewnił o rozszerzeniu powiązań Korei Północnej z „antyimperialistycznymi, niezależnymi siłami” i wezwał do rozszerzenia własnych zdolności nuklearnych. Mówił o dalszych badaniach i rozwoju zaawansowanego sprzętu wojskowego, w tym satelitów szpiegowskich, broni hipersonicznej, międzykontynentalnych pocisków balistycznych na paliwo stałe i dronów zwiadowczych. Informował również, że badania nad atomowym okrętem podwodnym zostały prawie zakończone.

Północnokoreański przywódca miał trzy bezprecedensowe spotkania z odchodzącym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Prowadzili także korespondencje. Jednak nie doprowadziło to do porozumienia w sprawie denuklearyzacji ani oficjalnej zmiany w stosunkach między krajami.

Joe Biden oświadczył w październiku, że spotka się z Kimem tylko pod warunkiem, że Korea Północna zgodzi się na redukcję swoich zdolności nuklearnych.

TV Trwam News

drukuj