Japonia zapowiada dodatkowe sankcje wobec Korei Północnej

Japonia nałoży dodatkowe sankcje na Koreę Północną w związku z utrzymującym się zagrożeniem ze strony rozwijanego przez Pjongjang programu rakietowego i atomowego – oświadczył szef gabinetu japońskiego premiera, Yoshihide Suga.

Jak przekazał, Japonia zamrozi aktywa kolejnych 19 koreańskich instytucji.

Na początku grudnia Izba Radców, wyższa izba japońskiego parlamentu, przyjęła rezolucję potępiającą ostatni test międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), przeprowadzony przez Koreę Północną. Rakieta spadła do morza w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii.

Po tym wydarzeniu premier Japonii Shinzo Abe zapowiedział, że jego kraj zwiększy presję na Pjongjang do „maksymalnego poziomu”.

12 grudnia japońskie myśliwce F-15 przeprowadziły nad Morzem Wschodniochińskim, na południe od Półwyspu Koreańskiego, wspólne ćwiczenia z samolotami USA, w tym bombowcami B1-B.

Były to największe tego rodzaju ćwiczenia, podjęte w reakcji na północnokoreańskie próby rakietowe. Według władz w Pjongjangu ich nowy pocisk balistyczny, którego test odbył się 29 listopada, ma zasięg obejmujący cele w Stanach Zjednoczonych, w tym Waszyngton.

PAP/RIRM

drukuj