Prezes ZUS dla „Naszego Dziennika”: Emerytura jest prawem, nie obowiązkiem

Ani obecni ani przyszli emeryci nie mają się czego obawiać, jeżeli mówimy o bieżących wypłatach emerytur przez ZUS i terminowym wydawaniu decyzji o przyznaniu świadczenia – zapewnia w środowym „Naszym Dzienniku” prezes ZUS Gertruda Uścińska.

„Zakład działa bardzo sprawnie. Na bieżąco obsługujemy dziesiątki tysięcy wniosków, które do nas wpływają w związku z obniżeniem wieku emerytalnego” – powiedziała prezes ZUS. Dodała, że wnioski o przyznaniu świadczenia wydawane są terminowo.

Prezes Uścińska zapewniła, że wypłata emerytur „nigdy nie była i nie jest zagrożona”.

„Jeśli chodzi o zwiększone wypłaty z tytułu obniżenia wieku emerytalnego, to mamy zabezpieczone pieniądze na ten cel. Co więcej, z uwagi na fakt, że wpływy ze składek rok do roku wzrosły już o 8 proc. i dziś wypłaty z FUS są aż w 80 proc. pokrywane przez wpłaty składkowe, będzie nam potrzebna mniejsza dotacja z budżetu państwa. Tak dobra sytuacja funduszu nie była notowana co najmniej od 1999 roku” – powiedziała Gertruda Uścińska.

W kontekście obniżonego wieku emerytalnego przypomniała, że emerytura jest indywidualną decyzją.

„To każdy z nas powinien przeprowadzić swojego rodzaju bilans zysków i strat przed podjęciem decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej w danym momencie” – wskazała.

PAP/RIRM

drukuj