ZUS otwiera pilotaż projektu doradcy emerytalnego

W ZUS ruszył pilotaż projektu doradcy emerytalnego. Jest on prowadzony przez II oddział w Warszawie oraz oddział w Zabrzu, a także placówki im podległe.

Za niespełna pięć miesięcy wejdzie w życie ustawa obniżająca wiek emerytalny. Wraz z nią przybędzie osób, które będą mogły przejść na emeryturę.

W związku z tym od lipca we wszystkich placówkach Zakładu ma się pojawić instytucja doradcy emerytalnego.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS na antenie Radia Maryja podkreśliła, że celem projektu będzie wyjaśnianie potencjalnym emerytom, od czego zależy i jak wyliczyć wysokość emerytury.

Rozpoczęliśmy pilotaż tych rozwiązań. One mają służyć temu, aby obywatele, osoby ubezpieczone, zanim złożą wniosek o przejście na emeryturę, wcześniej udały się do zakładu Ubezpieczeń Społecznych i tam na salach obsługi klientów od lipca będzie około 600 doradców emerytalnych. Będą to osoby dedykowane dla tych, którzy będą mieć tę prawną możliwość przejścia na emeryturę, albo w ciągu roku z takiej możliwości, będą mogły skorzystać. Tam właśnie u tego doradcy emerytalnego, w taki sposób zindywidualizowany, dobrze jest zobaczyć do jakiego świadczenia nabyliśmy prawo. Doradca udzieli informacji jeżeli chodzi o kwestię kapitału początkowego – mówiła Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Ustawa obniżająca wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn wejdzie w życie 1 października. Decyzję o przejściu na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku należeć ma jednak do ubezpieczonego.

Pierwsze wnioski emerytalne z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można składać od 1. września.

RIRM

drukuj