fot. pixabay.com

ZUS jest gotowy na wypłacanie czternastej emerytury

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy na wypłacanie „czternastki” emerytom – mówiła w Radia Maryja prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska.

„Czternastka” to już drugie (po „trzynastce”) dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów. Pierwsze czternaste emerytury trafią na konta Polaków już w tym tygodniu – zapowiada prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska. [czytaj więcej]

– Czternastą emeryturę dostaną osoby z prawem do głównego świadczenia emerytalno-rentowego i wielu innych świadczeń, które mają to prawo do świadczenia głównego na dzień 31 października bieżącego roku – tłumaczyła prezes ZUS.

Dodatkowe emerytury otrzyma 9 milionów 100 tysięcy Polaków. Co ważne, świadczenia przydzielane są z urzędu, zatem nie trzeba składać żadnych wniosków. „Czternastka” jest wypłacana na takich samych zasadach jak comiesięczne świadczenie emerytalne. Ma równowartość najniższej emerytury.

– 1250,88 złotych brutto otrzymają osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 złotych – wskazała prof. Gertruda Uścińska.

W przypadku przekroczenia tego progu „czternastka” będzie pomniejszana o taką kwotę, o ile jest wyższa od 2900 złotych. Zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę” – dodaje prof. Gertruda Uścińska. „Czternastka” nie jest przeznaczona dla osób, które pobierają emeryturę wyższą niż 4150,88 złotych. Łącznie na realizację programu przeznaczono 11 miliardów 400 milionów złotych z Funduszu Solidarnościowego.

TV Trwam News

drukuj