Prof. G. Uścińska: 20 września rozpoczynamy zwrot nadpłaconych składek

Przygotowujemy, żeby 20 września rozpocząć zwroty nadpłaconych składek dla prawie 800 tysięcy firm, na kwotę prawie 600 milionów złotych. Przypomnijmy, z jakiego tytułu powstały te nadpłaty do zwrotu. To jest jedna z kluczowych aktywności, jaką wykonywał ZUS w okresie przeciwdziałania negatywnym skutkom pandemii – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Profesor Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, poinformowała o rozpoczęciu zwrotu nadpłaconych składek przedsiębiorców. Zwroty rozpoczną się 20 września.

– Przygotowujemy, żeby 20 września rozpocząć zwroty nadpłaconych składek dla prawie 800 tysięcy firm, na kwotę prawie 600 milionów złotych. Przypomnijmy, z jakiego tytułu powstały te nadpłaty do zwrotu. To jest jedna z kluczowych aktywności, jaką wykonywał ZUS w okresie przeciwdziałania negatywnym skutkom pandemii, czyli tzw. zwolnień z obowiązku płacenia składek. Miesięcznie było obsługiwanych około 2 milionów przedsiębiorców przez 3 miesiące na kwotę 12.5 miliarda złotych. To była kluczowa forma pomocy, która pozwalała tym przedsiębiorcom na przetrwanie i powrót do normalnych obowiązków – wskazała gość Radia Maryja.

W okresie tych zwolnień z obowiązku opłacenia składek trochę różne zasady obowiązywały z punktu widzenia, jak należy od strony formalnej te zwolnienia rozliczyć – kontynuowała.

– Doszło do sytuacji, że niektórzy płatnicy składek mieli nadpłaty, które się im rozliczyły jako należne za dany miesiąc. Niektórzy zapłacili przed tymi regulacjami, terminami, kiedy byli zobowiązani do zapłacenia. Aby teraz wprowadzić zasadę jednakowego traktowania, także prawa do zwolnienia z obowiązku opłacenia składek, to właśnie tutaj w naszej organizacji uznaliśmy, że trzeba to uregulować od strony prawnej i tym, którzy nadpłacili tę składkę z powodu opłat albo opłacili ją pomimo tego, że mogli skorzystać z tego zwolnienia, został procedowany projekt ustawy, który wszedł w życie i 20 września rozpoczynamy zwrot tych nadpłaconych składek – powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

Nie trzeba wykonywać żadnych czynności formalnych, jeżeli chodzi o wnioski, ponieważ będzie się to działo z urzędu, a więc będzie to wykonywane w systemach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – podkreśliła prezes ZUS.

– Płatnicy składek będą mieli informację na swoim profilu usług elektronicznych, że pozostaje do dyspozycji dla nich kwota z tytułu tych nadpłat. Będziemy też tradycyjnie o tym informować. Myślę, że nie tylko w ten sposób zamykamy ogromną działalność zwolnień trzymiesięcznych z obowiązku opłacania składek, ale także w ramach ewaluacji przepisów i jednakowego traktowania ruszamy ze zwrotem tych nadpłat, które przedsiębiorcy będą mogli uznać, że będą na poczet przyszłych składek albo fizycznie poprosić o ich zwrot – podsumowała prof. Gertruda Uścińska.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem prof. Gertrudy Uścińskiej można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj