[TYLKO U NAS] Prof. G. Uścińska: Polski Bon Turystyczny to świadczenie dla ok. 6,5 mln dzieci do ukończenia 18. roku życia w wysokości 500 zł na dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością będzie to 1000 złotych

Polski Bon Turystyczny to świadczenie dedykowane dla prawie 6,5 mln dzieci do ukończenia 18. roku życia. To świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, ale w przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon o wartości 500 zł – mówiła prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.  

Polski Bon Turystyczny coraz bliżej. Z końcem lipca polskie rodziny będą mogły korzystać z dodatkowego świadczenia. [czytaj więcej]

Gość Radia Maryja wskazała, że Polski Bon Turystyczny „to świadczenie na każde dziecko, na które przysługuje tzw. [500 plus], czyli świadczenie wychowawcze albo dodatek wychowawczy”.

– To świadczenie dedykowane dla prawie 6,5 mln dzieci do ukończenia 18. roku życia. To świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, ale w przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon o wartości 500 złotych. Bon będzie służył na opłacenie usług hotelarskich czy imprezy turystycznej na terenie Polski. Jego ważność – zgodnie z ustawą – jest przewidziana aż do 1 marca 2022 roku. Bon nie podlega żadnej wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze – powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS zwróciła uwagę, że [Polski Bon Turystyczny] to elektroniczne świadczenie dedykowane na wykorzystanie w celach turystyczno-rekreacyjnych na terenie kraju. Jego celem jest również poprawa sytuacji w polskiej turystyce.

– Sposób ubiegania się o bon polega na tym, że będzie się to odbywało na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. By być uprawnionym i wejść na tę Platformę Usług Elektronicznych, należy założyć tam profil. Taki profil ma ok. 4.5 mln Polaków, są to: przedsiębiorcy, ubezpieczeni, świadczeniobiorcy, lekarze, komornicy. Każdy z opiekunów dzieci, które są uprawnione do tego świadczenia, powinien zainteresować się, jak założyć sobie [profil] na PUE – podkreśliła gość audycji „Aktualności dnia”.

Profil na Platformie Usług Elektronicznych można założyć korzystając z [profilu zaufanego], bankowości elektronicznej czy udając się do najbliższej nam placówki ZUS.

– Jeżeli mamy profil i chcemy wyjechać na wakacje, to chcąc rozpocząć korzystanie z bonu, należy aktywować swoje uprawnienia na platformie elektronicznej. Na platformie usług dla osób korzystających z bonu w przyszłym tygodniu pojawi się nowa zakładka. Jeżeli tam będziemy, to musimy uaktualnić nasze dane kontaktowe. Jeżeli chodzi o kwestie potwierdzenia niepełnosprawności dziecka – w przypadku korzystania z dodatkowego 500 zł – musimy złożyć oświadczenie dotyczące orzeczenia o niepełnosprawności  – wskazała prof. Gertruda Uścińska.

Poprzez aktywację profilu PUE do Polskiego Bonu Turystycznego będzie przypisany specjalny numer, a w razie dokonywania płatności rodzic bądź opiekun poprzez SMS-a otrzyma kod do dokonania transakcji płatności. Podmioty, które będą współpracowały w ramach bonu zweryfikuje Polska Organizacja Turystyczna.

– Polska Organizacja Turystyczna będzie zarządzała listą usługodawców, która w sensie technologicznym jest tworzona. Polskim Bonem Turystycznym będzie można zapłacić, jeżeli na platformie będzie znajdowało się dane przedsiębiorstwo turystyczne czy działalność usługowo-turystyczna – podsumowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Całą rozmowę z wtorkowej audycji „Aktualności dnia” z udziałem prof. Gertrudy Uścińskiej można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl