Prof. G. Uścińska: W ZUS powstał wstępny projekt, który reformuje system orzekania o niepełnosprawności

W ZUS powstał wstępny projekt ustawy, który reformuje system orzekania o niepełnosprawności. Trwają konsultacje międzyresortowe i z zewnętrznymi ekspertami – powiedziała w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Za około dwa lata od uchwalenia prawa – jak dodała – możemy spodziewać się nowego orzecznictwa; wcześniej musi jednak powstać centralny rejestr orzeczeń o niepełnosprawności i niesamodzielności.

Na dziś przewidujemy trzy stopnie niepełnosprawności oraz trzy stopnie niesamodzielności – poinformowała prezes ZUS. Każde orzeczenie będzie miało, tak jak dotychczas, przełożenie na różnego rodzaju świadczenia rentowe lub pozarentowe.

– Generalnie będzie definicja niepełnosprawności. Trzy stopnie niepełnosprawności, już nie wchodząc w szczegóły, które też będą się przekładały na dotychczasowe stopnie niezdolności do pracy. Odrębna (…) będzie niesamodzielność, która będzie różnicowana w zależności od zakresu pomocy osób trzecich w pełnieniu zwykłych czynności dnia codziennego. W tej chwili są to przyjęte założenia, natomiast nad częścią definicyjną będziemy jeszcze pracować, patrząc na uwagi, które ostatnio zostały zgłoszone – mówiła prof. Gertruda Uścińska.

Prezes podkreśliła, że ZUS nie przewiduje rewizji już wydanych orzeczeń ani wypłacanych na ich podstawie świadczeń. Jeśli jednak klienci uznają to za korzystniejsze, będą mogli wnioskować ws. wydanie orzeczenia o niesamodzielności. Dlatego, że jest to nowa kategoria, którą proponujemy wprowadzić do porządku prawnego – zaznaczyła Gertruda Uścińska.

RIRM

drukuj