fot. PAP/Rafał Guz

Dodatek solidarnościowy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przyjmowanie wniosków o wypłatę dodatku solidarnościowego. Wnioski te można składać tylko drogą elektroniczną, to ma przyspieszyć wypłatę 1400 zł świadczenia.

Mija 100 dni od ogłoszenia w Polsce [stanu epidemii] koronawirusa SARS-CoV-2. To okres, w którym zatrzymał się świat. Pozamykane szkoły, świątynie i wiele zakładów pracy. Na ulicach pusto, bo miliony Polaków musiało poddać się izolacji domowej. To był szok nie tylko dla nas, ale dla całej gospodarki. Dla jej ratowania i ratowania miejsc pracy rząd przygotował tarcze finansową i antykryzysową. [czytaj więcej]

– Na 100 dni po ogłoszeniu stanu epidemii mamy już przekazanych 100 mld zł na ratowanie pięciu milionów miejsc pracy i ten ratunek przyszedł wtedy w porę – powiedział Mateusz Morawiecki, premier RP.

Udało się uniknąć gwałtownego wzrostu bezrobocia, co miało miejsce w wielu krajach zachodnich. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg przyznała, że część osób jednak traci prace.

– Bezrobocie na koniec miesiąca maj – 6 procent, to milion 11 tys. osób – poinformowała Marlena Maląg.

To o wiele mniej niż się spodziewano. To także znacznie mniej niż w maju 2015 roku. Wówczas zarejestrowanych bezrobotnych było milion 600 tysięcy. Dla osób, które w skutek kryzysu wywołanego pandemią tracą prace jest przewidziany dodatek solidarnościowy. [więcej]

– Świadczenie to ma być wypłacana przez 3 miesiące w czerwcu, lipcu i sierpniu. A następnie od września wzrost zasiłku dla bezrobotnych do 1200 złotych – powiedziała szefowa resortu rodziny.

Dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł jest inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy. Przysługuje osobom, które utraciły pracę po 15 marca i przez 60 dni tego roku były ubezpieczone. ZUS już rozpoczął przyjmowanie wniosków o  dodatek solidarnościowy – podkreśliła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

– Urząd, który wypłaca zasiłek dla bezrobotnych, czy stypendium za okres podnoszenie kwalifikacji będzie zawieszony a w miejsce tego świadczenia taka osoba otrzyma 1400 złotych – zaznaczyła Gertruda Uścińska.

Dodatek solidarnościowy chwalą związkowcy z NSZZ „Solidarność”. To dobra inicjatywa prezydenta Andrzej Dudy – mówił Roman Kuzimski z gdańskiej „Solidarności”.

– Bardzo się cieszymy, bo to jest również postulat naszego związku. Cieszymy się, że ci ludzie otrzymają świadczenie 1400 złotych. Cieszymy się z tego, że to będzie co najmniej 3 miesiące – powiedział Roman Kuzimski, zastępca przewodniczącego Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

ZUS chce przeznaczyć półtora miliarda złotych na wypłatę dodatku solidarnościowego. Środki te będą ważną osłoną społeczną dla kilkuset tysięcy osób – zauważył Krystian Mieszkała, ekonomista.

– Osoba, które straciła prace a teraz uzyska dodatek z pewnością zabezpieczy swoje minimum życiowe do czasu, kiedy będzie mogła skutecznie podjąć poszukiwanie pracy – wyjaśnił Krystian Mieszkała.

Wnioski o dodatek solidarnościowy będą przyjmowane wyłącznie w formie elektronicznej na platformie Usług Elektronicznych ZUS. [tutaj]

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl