Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=828122

ZUS przypomina o obowiązku zgłaszania umów o dzieło zawartych od początku 2021 roku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom o obowiązku zgłaszania umów o dzieło zawartych od 1 stycznia. Trzeba to zrobić w ciągu 7 dni od ich wystawienia. Od tego roku ZUS zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji umów o dzieło.

Wniosek o rejestrację z podstawowymi informacjami o umowie należy przekazywać elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Do zgłoszenia zawarcia umowy o dzieło zobowiązani są wszyscy płatnicy składek i osoby fizyczne, bez względu na to czy są zarejestrowane w ZUS jako płatnik składek.

Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, mówi o tym, kto jest zwolniony z tego obowiązku.

– Nie wszystkie podmioty muszą zgłaszać do ZUS-u umowy o dzieło. Jest trochę wyjątków, które dotyczą na przykład stowarzyszeń i fundacji, jeżeli same za siebie i za nikogo więcej nie odprowadzają składek, bo nie mają żadnych pracowników. Wszystkie wyjątki są podane na naszej stronie internetowej – wskazuje Iwona Kowalska-Matis.

Zgromadzone w rejestrze Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informacje mają być wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych. Rozwiązanie to – jak podkreślił ZUS – ma ułatwić także weryfikację istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl