Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników, wyrównująca zasady waloryzacji emerytur w KRUS i ZUS, przyjęta przez Sejm

Sejm uchwalił dziś nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Za było 450 posłów, trzech było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Ustawa wyrównuje zasady waloryzacji emerytur w KRUS i ZUS.

Przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł PiS Robert Telus, podkreślił, że przepisy przywracają sprawiedliwość społeczną.

– Ustawa wprowadza system sprawiedliwy społecznie, aby emerytury rolnicze były waloryzowane na tym samym poziomie, co emerytury ZUS-owskie. To jest przywrócenie sprawiedliwości społecznej dla rolników. Po raz kolejny rząd PiS pokazuje swoim działaniem, że rolnictwo dla rządu, dla Polski jest bardzo ważne – stwierdził Robert Telus.  

Przepisy znowelizowanej ustawy wiążą wysokość emerytury podstawowej z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych. Emerytura podstawowa będzie równa 90 proc. minimalnej emerytury z ZUS.

W tym roku emerytura minimalna z ZUS może wzrosnąć do ponad 1580 zł, a po zmianie przepisów emerytura podstawowa z KRUS wynosić będzie 1430 zł.

Wyrównanie zasad przyznawania emerytury w KRUS i ZUS z budżetu państwa to koszt ponad 2 mld zł. Teraz nad ustawą będzie pracował Senat.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl