Min Rafalska: Liczę, że ZUS sprawnie wdroży reformę ws. obniżenia wieku emerytalnego

Realizacja reformy dot. obniżenia wieku emerytalnego to duże wyzwanie organizacyjne; liczę, ze ZUS sprawnie ją wdroży – powiedziała w sobotę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że pracownicy Zakładu, otrzymają dodatkowe wynagrodzenie za pracę przy wprowadzeniu reformy.

Rafalska była pytana w TVP Info, czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych „poradzi sobie organizacyjne” w związku z wdrażaniem reformy obniżającej wiek emerytalny.

Minister oceniła, że jest to duże wyzwanie dla ZUS-u.

„Jeszcze dzisiaj rozmawiałam z panią prezes Gertrudą Uścińską. Pracownicy nie są zadowoleni, bo to są dodatkowe obciążenia, a oni przez sześć lat, kiedy rządziła ostatnia ekipa, nie dostali żadnej podwyżki. Teraz dostali w tych ostatnich dwóch latach drugi rok podwyżki” – powiedziała.

Podkreśliła, że sprawnego wdrożenia reformy oczekują Polacy.

„Liczę na to, ze pracownicy ZUS-u, którzy w trudnych czasach potrafili się znakomicie sprawdzić, pomogą sprawnie wdrożyć tą reformę” – mówiła minister.

Zaznaczyła, że w związku z dodatkowymi obowiązkami przy wprowadzaniu reformy, pracownicy Zakładu otrzymają wynagrodzenia za przepracowane nadgodziny.

„Trzeba rozmawiać, trzeba powiedzieć, że będą wynagrodzenia za nadgodziny, że będzie system motywacyjny” – mówiła.

Rafalska przypomniała również, że od lipca pracę zaczną doradcy emerytalni.

„Od 1 lipca ruszają we wszystkich oddziałach regionalnych doradcy emerytalni. Rusza kalkulator emerytalny. Te usługi cieszą się olbrzymim zainteresowaniem” – powiedziała minister.

ZUS zatrudnia ponad 40 tys. osób w centrali i 43 oddziałach na terenie całego kraju. 1 października wejdą w życie przepisy umożliwiające przejście na emeryturę w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

PAP/RIRM

drukuj