Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=828122

ZUS dementuje nieprawdziwe informacje dot. nowelizacji Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dementuje nieprawdziwe informacje, jakie krążą w przestrzeni publicznej. Od nowego roku zmieniają się przepisy. ZUS ma mieć nowe uprawnienia, ale nie będzie mógł zdobywać informacji o ubezpieczonym u sąsiadów czy w banku.

W czerwcu została przyjęta nowelizacja Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wokół niej powstało wiele mitów. Pojawiały się głosy, że ZUS będzie mógł wypytywać sąsiadów, pracowników banku czy sieci komórkowej o osoby znajdujące się na zwolnieniu lekarskim. To fake newsy – podkreśla rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, który dodaje, że zmiany będą czysto techniczne.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł wystąpić do ubezpieczanego i płatnika składek, czyli firmy, z prośbą o udostępnienie informacji na temat osoby kontrolowanej – wyjaśnia Paweł Żebrowski.

Przy czym pracodawcy nie będą mogli odmówić udzielenia informacji Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.

– Chodzi na przykład o sytuację, w której jeden pracownik pracuje u dwóch pracodawców i bierze zwolnienia lekarskie. W tej sytuacji ZUS będzie mógł spytać obu pracodawców, czy w tym czasie pracownik pracował czy też nie – mówi Paweł Żebrowski.

Nowe przepisy będą ułatwieniem także dla ubezpieczonych – przekonuje rzecznik ZUS.

Współpraca pomiędzy pracodawcami a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych ma być przydatna, np. w sytuacji wypłacenia świadczenia macierzyńskiego. Rzecznik Paweł Żebrowski dodaje także, że dzięki zmianie przepisów po nowym roku świadczenia będą wypłacane szybciej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl