fot. PAP/Marcin Onufryjuk

Trwają prace nad specustawą mającą przyspieszyć budowę muru na granicy z Białorusią

W Sejmie ruszają prace nad specustawą, która przyspieszy budowę muru na granicy z Białorusią. Presja migracyjna nie słabnie. Według informacji przekazanych przez Straż Graniczną we wtorek odnotowano blisko 500 prób nielegalnego przedostania się do Polski.

Rząd nie spodziewa się, by reżim Alaksandra Łukaszenki porzucił plan destabilizacji sytuacji w Polsce i Unii Europejskiej poprzez stworzenie sztucznego szlaku migracyjnego. Potwierdzają to liczby. Presja migracyjna nie słabnie. Straż Graniczna w czterech językach – angielskim, francuskim, arabskim i perskim – informuje migrantów ze Wschodu, że za nielegalne przedostanie się do Polski grozi kara. Do pomocy na granicę kierowani mają być też kolejni żołnierze.

„Wczoraj na granicy Polski i Białorusi odnotowano 470 prób jej nielegalnego przekroczenia. Wszystkim próbom zapobieżono. W tym miesiącu na tym odcinku granicy takich prób było już 6,7 tys., a od początku roku – 18,3 tysięcy” – przekazała na Twitterze Straż Graniczna.

Niekontrolowaną migrację utrudniają zasieki zbudowane przez wojsko. To tymczasowa infrastruktura. Są jednak plany, by na wschodniej granicy postawić silniejszą zaporę. We wtorek projekt ustawy, który przygotował resort spraw wewnętrznych, został przyjęty przez rząd.

„Projekt zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej w system monitoringu oraz detekcji ruchu” – poinformował na Twitterze minister Mariusz Kamiński.

– Specustawa przewiduje możliwości skrócenia procesu budowlanego po to, aby realizować cele zabezpieczenia infrastrukturalnego na polskiej granicy – wyjaśnił rzecznik rządu, Piotr Muller.

To projekt pilny. Prace nad nim mają przebiegać w szybkim tempie. W środę zajmują się nim sejmowe komisje.

– Jeżeli będzie przygotowane sprawozdanie, będziemy chcieli w czwartek dać projekt pod drugie czytanie. Wtedy głosowanie odbyłoby się w czwartek wieczorem – poinformowała marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

Rząd ma wzorować się przy budowie zapory na infrastrukturze, jaką zbudowali Węgrzy. Infrastruktura – według tego, co powiedział rzecznik rządu – ma pomóc w skutecznej kontroli tego, co dzieje się na granicy z Białorusią. Na budowę zabezpieczono środki sięgające 500 mln zł.

TV Trwam News

drukuj