Białoruś: ćwiczenia z reagowania na awarię jądrową

Na poligonie białoruskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych pod Borysowem odbyła się w środę pierwsza część ćwiczeń ratowników w zakresie reagowania na zagrożenia radiologiczne. W ćwiczeniach uczestniczyło ok. 300 osób ze sprzętem ratowniczym.

Białoruś, która buduje pod Ostrowcem w obwodzie grodzieńskim swoją pierwszą elektrownię atomową, jest zobowiązana do przeprowadzania serii ćwiczeń w zakresie reagowania na awarie jądrowe.

Scenariusz obecnych ćwiczeń przewiduje działania różnych służb ratowniczych w przypadku – jak podkreślają przedstawiciele władz – najmniej prawdopodobnego scenariusza: wypadku, w którego efekcie substancje radioaktywne wydostaną się poza reaktor.

Ratownicy ćwiczyli m.in. ratowanie ludzi spod zawałów i usuwanie skutków wypadków w warunkach podwyższonego poziomu skażenia radioaktywnego. Jeden ze scenariuszy zakładał wykolejenie pociągu przewożącego materiały radioaktywne.

Ćwiczenia obserwowali przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, krajów Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym i Wspólnoty Niepodległych Państw, a także Polski i Łotwy.

W czwartek w rejonie ostrowieckim ratownicy przećwiczą ewakuację ludności w promieniu 3 km od elektrowni atomowej.

Elektrownia atomowa pod Ostrowcem, budowana przez rosyjski koncern Rosatom, będzie się składała z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2400 megawatów. Pierwszy reaktor ma zostać uruchomiony pod koniec 2019 r., drugi w 2020 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl