J. Wiśniewska: KE załatwia interesy niemiecko-rosyjskie

Komisja Europejska przyjęła mandat do negocjacji z Rosją w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Eksperci podnoszą, że dokument jest niekorzystny dla Polski. Komisja uznała, że restrykcyjny, trzeci pakiet energetyczny Unii, obowiązuje tylko wobec lądowej części gazociągu.

Dokument ten narusza podstawową zasadę UE jaką jest zasada solidarności – podkreśla europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Nord Stream 2 łamie podstawowe zasady prawa europejskiego i jest niezgodny z zapisami prawa unijnego. Dlatego też uważam, że Komisja stawia się ponad prawem i załatwia interesy niemiecko-rosyjskie. Tu chodzi o prosty biznes miedzy Rosją a Niemcami. Ten biznes nie może odbywać się kosztem polskiej gospodarki, kosztem innych państw. Zasada solidarności energetycznej dokładnie wpisuje się w te założenia. To jest dowód na to, jak Komisja jest oderwana od rzeczywistości i nastawiona na załatwianie biznesu – zaznacza Jadwiga Wiśniewska.

Wytyczne do negocjacji muszą jeszcze zatwierdzić kraje członkowskie, aby Komisja Europejska mogła rozpocząć rozmowy z Rosją. Polska, a także kilka innych krajów Unii jest przeciwnych projektowi.

Nord Stream 2 to projekt dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku.

RIRM

drukuj