J. Kurzępa: Obywatelom RP bliższa byłaby nazwa Obywatele Polski Ludowej

Bliższa tej formacji [Obywatele RP] byłaby nazwa Obywatele Polski Ludowej, gdyż wywodzą się w prostej linii z pogrobowców systemu postsowieckiego i struktur esbeckich – powiedział w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prof. Jacek Kurzępa. Socjolog i poseł PiS skomentował zapowiadaną przez Obywateli RP chęć zakłócenia przypadającej dziś 86. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.

Prof. Jacek Kurzępa zwrócił uwagę, że od momentu przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość ponownie został nakręcony „przemysł pogardy”. Należy uczynić wszystko, aby nie opanował on życia publicznego – dodał.

– Musimy zrobić wszystko, żeby ponownie ten przemysł pogardy, który […] w ostatnich miesiącach został ponownie podkręcony, wzmocniony, nie zdominował przestrzeni życia publicznego, a szczególnie nie zadomowił się na Krakowskim Przedmieściu – akcentował socjolog.

Działanie Obywateli RP jest procesem zorganizowanym, mającym na celu wzbudzanie napięcia i prowokowanie konfliktów – zauważył poseł PiS.

– […] To nie jest spontaniczne, to nie jest absolutnie działanie ad hoc, tylko to jest przemyślana struktura działań i eskalacja działań, która została przecież w ubiegłym tygodniu ustalona w spotkaniach reprezentantów tzw. totalnej opozycji, właśnie Obywateli PL, a nie RP, ze strukturami postesbeckimi, zamyślono cały ciąg zdarzeń i dzisiaj ma być pewna sytuacja eskalacji tego napięcia po to tylko, żeby znaleźć się w światłach jupiterów, kamer telewizyjnych. Potrzebują wobec tego męczenników, symbolicznych osób, które staną się zarzewiem szerszego protestu, oczywiście nakręcanego przez ichnie telewizje: TVN-y, Polsaty, Superstacje, Radia – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.

Polityk podkreślił, że obecni podczas konferencji Obywateli RP posłowie tzw. totalnej opozycji nie reagowali na zapowiedzi, iż podczas obchodów na Krakowskim Przedmieściu podejmowane będą działania wbrew literze prawa.

– Obywatele PL zapowiadają: „podejmiemy działania niezgodne z obowiązującym prawem”, a obok siedzi Arkadiusz Myrcha, poseł Platformy Obywatelskiej, a także Stefan Niesiołowski. Posłowie nie reagują. Posłowie legitymizują swoją obecnością hasła związane z rzucaniem w przestrzeń publiczną zachęty do łamania obowiązującego prawa. To jest oczywiście sytuacja skandaliczna. Nie może być na to zgody i mam wrażenie, że sejmowa Komisja Etyki powinna się takimi zachowaniami poselskimi zająć, przyjrzeć się temu – powiedział prof. Kurzępa.

Socjolog zauważył, że zaangażowanie części posłów opozycji w działalność Obywateli RP wzrasta w momencie, kiedy na jaw wychodzą kłamstwa związane z identyfikacją zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, a kłamstwa te kompromitują polityków rządzących w 2010 roku, dziś będących w opozycji polityków Platformy Obywatelskiej.

– W ostatnich paru dniach dowiadujemy się również o tym, co działo się w sytuacji, kiedy nieustannie wmawiano nam, że państwo polskie rzekomo zdało egzamin w czasie identyfikacji ciał ofiar poległych pod Smoleńskiem. Te kłamstwa zostają w tej chwili w sposób jednoznaczny zdemaskowane. Wobec powyższego oni bronią się dalej w sposób butny i pełen zaprzaństwa przed prawdą, która dociera do coraz szerszej grupy społecznej. To jest taka rubież, która wydaje mi się taką ostateczną rubieżą – wskazywał gość „Aktualności dnia”.

Poseł PiS zaznaczył, że ludzie gromadzący się na Krakowskim Przedmieściu 10 dnia każdego miesiąca dalej będą się tam spotykać, gdyż poprzez obecność właśnie w tym miejscu wyrażają oni swój respekt i szacunek wobec ofiar katastrofy smoleńskiej.   

–  My z Krakowskiego Przedmieścia nie zejdziemy. I to jest zupełnie oczywiste. Ta determinacja, ale z naszej strony również wielki gest wspomnienia, respektu i szacunku wobec poległych pod Smoleńskiem, wymaga od nas obecności na Krakowskim Przedmieściu i wszędzie tam, gdzie w Polsce te uroczystości są organizowane […] Druga kwestia to jest kwestia wsłuchiwania się w polecenia, informacje, zarządzenia służb porządkowych, zarówno wewnętrznych, tych, które na Krakowskim Przedmieściu organizowane są od lat […], ale także bycie wrażliwym na komunikaty ze strony służb porządku publicznego, a więc policji  – mówił polityk.

Całość rozmowy z prof. Jackiem Kurzępą w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj]

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl