fot. facebook.com

[TYLKO U NAS] Prof. J. Kurzępa: Mam wrażenie, że najbliższe lata staną się latami faktycznej prokreacyjnej odpowiedzi Polaków na ofertę programu „500 plus”

W dalszym ciągu mamy nadwyżkę śmiertelności Polaków w stosunku do urodzeń. Bieżąca perspektywa jest dość typowa dla społeczeństw wychodzących z opresji rządów niewiarygodnych, rządów hochsztaplerów budujących narrację polityczną i programową bez wystarczającej wiarygodności. Nieustannie w narracji publicznej przewija się propozycja środowisk opozycyjnych, które deklarują, że w momencie, gdy przejmą władzę, to zrewidują stosunek do programu „500 plus”. Wcale nie wpływa to na kwestię zaufania obywateli do instytucji państwa – zwracał uwagę prof. Jacek Kurzępa, poseł i socjolog, w rozmowie z TV Trwam.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące sytuacji społeczno-gospodarczej w kraju w ubiegłym roku [tutaj]. Wynika z nich, że w 2020 roku liczba Polaków spadła o 150 tysięcy osób. GUS wskazuje na wysoką śmiertelność i spadek liczby urodzeń. Sytuację demograficzną miał poprawić program „500 plus”.

– Jesteśmy w sytuacji demograficznej o tyle trudnej, że w dalszym ciągu mamy nadwyżkę śmiertelności Polaków w stosunku do urodzeń. Fakt wprowadzenia programu „500 plus” oraz pewnej potrzeby refleksji Polaków nad optymizmem prokreacyjnym i dawaniu sobie nadziei na to, że warto zwiększać dzietność polskich rodzin, jest procesem odroczonym. To nie jest kwestia śpiesznych decyzji. Program „500 plus” towarzyszy nam zaledwie od czterech lat. Ufność wobec instytucji państwa i decyzji, które państwo podejmuje, przez wiele ostatnich lat była dość ograniczona. Sam fakt wprowadzenia szerokiej palety programów socjalnych wymaga pewnej weryfikacji ze strony obywateli – stwierdził prof. Jacek Kurzępa.

– Bieżąca perspektywa jest dość typowa dla społeczeństw wychodzących z opresji rządów niewiarygodnych, rządów hochsztaplerów budujących narrację polityczną i programową bez wystarczającej wiarygodności. Jesteśmy pierwszą formacją polityczną, która po raz wtóry podejmuje trud rządzenia państwem i jest wiarygodna co do swojego programu. PO dwukrotnie przejęło władzę, bo naobiecywali, a potem nie realizowali. My jesteśmy formacją, która przedstawiła program i konsekwentnie go realizuje – zwrócił uwagę rozmówca TV Trwam.

Od 1 lutego można składać wnioski o przyznanie świadczenia „500 plus”. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, zapewniła, że jest to systematyczne wsparcie, które nadal będzie wypłacane. [czytaj więcej] 

– Mam wrażenie, że najbliższe lata staną się latami faktycznej prokreacyjnej odpowiedzi Polaków na ofertę programu „500 plus”. (…) Kłopot polega jednak na tym, że nieustannie w narracji publicznej przewija się propozycja środowisk opozycyjnych, które deklarują, że w momencie, gdy przejmą władzę, to zrewidują stosunek do programu „500 plus”. Wcale nie wpływa to na kwestię zaufania obywateli do instytucji państwa i do pewności co do tego, czy przyrzeczone pieniądze będą w dalszym ciągu wypłacane. Podważanie zaufania do instytucji państwa i pewności co do wydolności budżetu jest również uderzaniem w optymizm demograficzny Polaków – zauważył socjolog.

Polityk podkreślił, że dialog Zjednoczonej Prawicy z obywatelami opiera się na wiarygodności. Wspomniał, że programy socjalne rządu skierowane są także do seniorów.

– Chciałbym położyć kładkę między „500 plus” a programami emerytalnymi, dlatego że jest to kwestia wzmocnienia pokolenia dojrzałych Polaków, seniorów, po to, żeby również oni mieli godny byt i funkcjonowanie. Aby nie doprowadzać do sytuacji, w której drenujemy portfele naszych dziadków i babć, bo rodziców nie stać na opłacanie rozmaitych potrzeb edukacyjnych i wychowawczych własnych dzieci. Zarówno jeśli chodzi o program „500 plus”, jak i o programy emerytalne – do tej pory jesteśmy wiarygodni. Nie ma absolutnie niebezpieczeństwa braku realizacji tych programów, bo to wynika nie tylko z naszej odpowiedzialności za słowo, ale także z pewnej umowy społecznej, którą zawarliśmy z Polakami w akcie wyborczym – zapewniał poseł.

 

radiomaryja.pl

 

drukuj