fot. PAP/Leszek Szymański

Min. M. Maląg: Złożono już ponad 140 tys. wniosków o świadczenie „500 plus”

Rodzice złożyli już ponad 140 tys. wniosków o świadczenie „500 plus”. Część już rozpatrzono – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg. Dziś ruszył elektroniczny nabór wniosków o przyznanie „500 plus” na nowy okres świadczeniowy.

Uzupełnić dokumenty można za pośrednictwem portalu Emp@tia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS. Od 1 kwietnia możliwe będzie złożenie wniosku drogą tradycyjną w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Do korzystania z usług on-line zachęcała dziś na konferencji minister Marlena Maląg. Wskazała, że to szybka droga załatwienia świadczenia, które jest istotnym wsparciem dla rodzin zwłaszcza w czasie pandemii.

Ta forma jest szybka. Część wniosków już została dzisiaj rozpatrzona i świadczenia zostały przyznane. Warto pamiętać, ponieważ ten rok jest tym rokiem, kiedy Państwo musicie złożyć wniosek, aby świadczenie pobierać. Od 1 kwietnia będzie można składać wnioski drogą tradycyjną. Do tej pory ok. 60 procent rodziców składała wnioski drogą elektroniczną. Zachęcam do składania wniosków drogą elektroniczną, gdyż one są szybko rozpatrywane, co jest istotne dla budżetu domowego, dla rodzin, dla wsparcia – dodała Marlena Maląg.

Prawo do świadczenia „500 plus” będzie ustalane na okres od 1 czerwca br. do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Co ważne, tylko złożenie wniosku do końca czerwca gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca. 500 zł przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Obejmuje zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

RIRM

drukuj