fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. M. Maląg: Waloryzacja emerytur i rent to krok w kierunku bezpieczeństwa finansowego obywateli

Waloryzacja emerytur i rent to ważny krok w kierunku zapewnienia podstawowego bezpieczeństwa finansowego obywateli – powiedziała szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Podkreśliła, że emerytów i rencistów czeka także dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci „trzynastek”.

W tym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącej waloryzacji emerytur i rent. Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami od marca emeryci i renciści otrzymają podwyższone świadczenia.

„Podpis pana prezydenta pod nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych to bardzo dobra wiadomość. Waloryzacja świadczeń rentowo-emerytalnych to ważny krok w kierunku zapewnienia podstawowego bezpieczeństwa finansowego obywateli” – podkreśliła minister Marlena Maląg.

Od 1 marca emerytury i renty wzrosną o ustawowy wskaźnik waloryzacji (w 2020 roku wskaźnik ten wynosi 103,56 proc.), ale osoby otrzymujące niższe świadczenia mają zagwarantowaną podwyżkę na poziomie 70 zł.

Również od marca najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne wzrosną do 1200 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 zł.

„Co ważne, podwyższony został także próg uprawniający do wypłaty świadczenia dla osób niesamodzielnych. Wcześniej było to 1600 zł, od 1 marca wzrośnie on do 1700 zł. Zależy nam na tym, by wszyscy dotychczas uprawnieni do świadczenia nie stracili tego prawa z powodu waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych” – zaznaczyła szefowa MRPiPS.

Wskazała, że koszt waloryzacji rent i emerytur i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego szacowany jest na ok. 9,2 mld zł.

Minister Maląg podkreśliła, że to nie koniec dobrych wiadomości dla seniorów. Przypomniała, że Sejm opowiedział się za tym, żeby tzw. trzynasta emerytura była świadczeniem stałym, wypłacanym każdego roku.

„Złożyliśmy, jako rząd Zjednoczonej Prawicy, seniorom obietnicę wprowadzenia takiego rozwiązania i słowa dotrzymaliśmy. Teraz czekamy tylko na podpisanie ustawy przez pana prezydenta” – dodała.

Trzynasta emerytura – w wysokości 1200 złotych – trafi wraz ze świadczeniami wypłacanymi w kwietniu do wszystkich emerytów i rencistów. Świadczenie otrzyma blisko 10 milionów osób. Na wypłaty przeznaczono blisko 12 mld złotych.

„To będzie dodatkowy zastrzyk gotówki dla emerytów i rencistów. Wyraz naszej troski o bezpieczeństwo finansowe seniorów” – podkreśliła minister.

Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

„Trzynastki” otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl