fot. PAP/Michał Zieliński

Min. M. Maląg: Trwają prace nad nowymi edycjami programów dla seniorów

Trwają prace nad nowymi edycjami programów rządowych dla seniorów – poinformowała w poniedziałek w Kleosinie (Podlaskie) Minister Rodziny, Pracy i Polityki społecznej Marlena Maląg. Minister spotkała się z organizacjami korzystającymi z takich programów.

Minister przypomniała, że w 2019 r. na program „Senior plus”, z którego wspierane jest powstawanie domów czy klubów seniora (pieniądze dostają samorządy), było przeznaczonych 80 mln zł, a na program ASOS (Aktywność Społeczna Osób Starszych) 40 mln zł (dla organizacji pozarządowych, zrealizowano ponad 1,4 tys. projektów).

Min. Marlena Maląg mówiła, że w dwa lata na trzynaste emerytury wypłacono ponad 22 mld zł.

„Świadczenie dalej będzie realizowane” – mówiła minister rodziny. Przypomniała, że jest też zapowiedź czternastej emerytury w 2021 r., nad którą prace przeprowadził rząd, a będzie pracował parlament.

Minister wskazywała, że np. 40 mln zł na program ASOS rocznie to „kropla w morzu potrzeb”, bo potrzeba znacznie więcej.

„Programy «Senior plus», ASOS, kończą w tym roku, ale to nie znaczy, że ich nie będzie. Już pracujemy nad nowymi programami, aby te edycje były jeszcze bardziej wzbogacone finansowo i jeszcze bardziej służyły naszym seniorom” – powiedziała Marlena Maląg. Dodała, że jest to zagwarantowane w katalogu działań Ministerstwa Rodziny, związanym z kartą rodziny, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Minister mówiła, że aktywność samorządów i innych podmiotów – także w województwie podlaskim – w sięganiu po pieniądze wspierające seniorów, a pieniądze te służą aktywizacji osób starszych, jest potrzebna, ponieważ wyjścia seniorów z domu, kontakty z innymi, mają pozytywny wpływ na ich życie.

„Wtedy chce nam się uśmiechać, wtedy chce nam się rozmawiać z drugim człowiekiem” – mówiła Marlena Maląg. Dodała, że aktywność służy działaniom na rzecz drugiego człowieka.

„To jest dzisiaj priorytetem. Czyli – wyznacznikiem jest rodzina i dalsze działania związane z naszą rodziną” – mówiła min. Marlena Maląg.

Minister dziękowała seniorom za ich pracę.

„Pięknie dziękuję państwu za to, co robicie każdego dnia i co zrobiliście przez swoje życie, wychowując młode pokolenie, przede wszystkim pokazując młodym ludziom, swoim dzieciom, wnukom, jak należy przeżyć właściwie życie, jak przez życie przejść z godnością” – mówiła Marlena Maląg. Zapewniała przy tym, że polityka rządu w tym zakresie będzie kontynuowana.

Stwierdziła, że budowanie „Polski plus” to „budowanie Polski przyjaznej rodzinom” i wygłosiła podziękowanie kierowane do seniorów.

„Dobra współpraca rządu, zapoczątkowana przez panią premier Beatę Szydło, kontynuowana przez pana premiera Mateusza Morawieckiego, to ma być dobra współpraca rządu z panem Prezydentem, ale także z samorządami, bo wtedy tworzymy dobre rzeczy. I dlatego też został przywrócony wiek emerytalny 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn, ale także rozpoczęliśmy godne waloryzacje rent i emerytur. Oczywiście zawsze mogłoby być lepiej” – mówiła seniorom.

Min. Marlena Maląg, wspólnie z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim, odwiedza w poniedziałek różne miejscowości w województwie podlaskim.

PAP

drukuj