fot. pixabay.com

Ruszył nabór do programu „Aktywni plus”

W czwartek ruszył nabór do programu resortu rodziny „Aktywni plus”. Oferta rządu dla seniorów jest szersza. W tym miesiącu wraz z waloryzacją wzrosły świadczenia emerytalne i rentowe.

Emerytura z roku na rok rośnie ze względu na rosnące ceny oraz rosnące średnie wynagrodzenie w gospodarce. Te dwa czynniki są brane pod uwagę, gdy ustalany jest wskaźnik waloryzacji. I tak od 1 marca seniorzy mogą liczyć na wyższe świadczenie.

– 104,24 proc. to jeden z najwyższych wskaźników w ostatnich latach. Przy tej okazji najniższa emerytura wzrośnie do 1250 zł 88 groszy – powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed.

Do waloryzacji uprawnieni są wszyscy emeryci i renciści. Nie ma potrzeby składania żadnego wniosku – przypomniał Stanisław Szwed.

– Łączne środki, które przeznaczymy w tym roku na waloryzację, to ponad 10,6 mld zł. One są wyższe o ok. 1 mld zł niż przewidywaliśmy, ze względu na wyższą inflację – wskazał wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej.

Dodatkowo w tym roku emeryci dostaną trzynastą i czternastą emeryturę. Rozpoczyna się także nabór wniosków na kolejną edycję programu „Senior plus”. W ciągu najbliższych 5 lat rząd przeznaczy 300 mln zł na budowę i rozwój domów dziennego pobytu i klubów dla seniorów.

– Drugi program „Aktywni plus”, który ma finansowanie na poziomie 200 mln zł (40 mln rocznie), jest skierowany do organizacji pozarządowych, również na wsparcie osób starszych, pobudzanie ich aktywności, poprawę bezpieczeństwa – powiedział wiceminister Stanisław Szwed.

Program jest również nastawiony na minimalizowanie tzw. wykluczenia cyfrowego u seniorów. Nabór do programu „Aktywni plus” ruszył w czwartek. Dofinansowanie projektów wynosi od 25 tys. do 250 tys. złotych. Łącznie w tym roku na wsparcie emerytów i rencistów rząd przeznaczy blisko 36 mld złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl