fot. pixabay.com

Już niebawem do seniorów trafi czternasta emerytura

W sierpniu do seniorów trafi czternasta emerytura. Regulacje ustawowe w tej sprawie przyjmuje rząd.

Premier RP Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk odwiedzili dziś Klub „Senior Plus” w Świerczach w woj. mazowieckim.

Szef rządu przekonywał, że wraz z wyborem PiS, Polacy poparli model państwa aktywnego, które służy interesom ludzi. Wsparcie seniorów to jeden z priorytetów partii rządzącej. Premier zwracał uwagę, że pod rządami PO, państwo nie miało środków na szeroką politykę.

– Liberałowie powiedzą za chwilę, że to jest rozdawnictwo, że czternastka, którą dzisiaj przyjmujemy na rządzie to rozdawnictwo, a ja powiem, że to jest staranie o godność. Oni powiedzą, że nas na to nie stać. Fakt, kiedy oni rządzili, to nie było nas na to stać. Oni powiedzą, że państwo powinno być nocnym stróżem, nie wtrącać się, a ja powiem, że państwo powinno być państwem z sercem, z sercem dla tych, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują – mówił Mateusz Morawiecki, premier RP.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu. Seniorzy nie będą musieli składać żadnych wniosków. Szacuje się, że uprawnionych do świadczenia jest około 9 mln osób.

– Ustawa czternasta emerytura będzie w tym roku już obowiązywała od miesiąca sierpnia, a więc od sierpnia ruszą pierwsze wypłaty. Nasi seniorzy nie muszą składać wniosków. Świadczenie będzie wypłacane w terminie wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego. Wysokość to wysokość minimalnej emerytury, a więc 1338 zł i 44 gr. Tak samo dla wszystkich osób, które pobierają to świadczenie, które uprawnienia mają na dzień 31 lipca tego roku do pobierania świadczeń emerytalno-rentowych, tę czternastą emeryturę będą otrzymywać – podkreślała minister Marlena Maląg.

Jeszcze dziś rząd ma przyjąć regulacje ustawowe w sprawie wypłaty czternastej emerytury. Czternasta emerytura ma przysługiwać osobom, które nie miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego na dzień 31 lipca 2022 r. oraz wysokość tego świadczenia nie przekracza 4188,44 złotych.

TV Trwam News

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl